Gercek Ilim
Alevi Birlikleri Yayin Organi

AnaiayfaForumYazarlarSiirlerDeyislerArsivTanitimIletisimLinkler
 

Biz Kimiz?
Ilk Kurucular
Alevilik Nedir?
Aleviligin Kurumlari
Guzel Sozler
Hz. Ali'den Ozdeyisler
Kirklar Meclisi

Alevilikte
 

On Iki Imam
Dort Kapi Kirk Makam
On Iki Hizmet
Dedelik Makami
Post Dedesinin Vasiflari
Cem
Musahiplik
Muzik
Dar
Duskunluk
Semah
Dualar
Edebiyat
Kerbela Vakasi
Kerbela ve Takvim
Kerbela Mahser Gunu
Yedi Ulular
Kutsal Gunler
Kurban
Hizir Kulturu
Oruc - Namaz
Cenaze
Nikah
Kadin
Genclik

Hukuk Kosesi
  Aile Birlesimi
Emeklilik
Onemli Linkler
  Alevi Yol
Dr. Ismail Engin
Cem Vakfi
Cem Radyo
Alevi Bektasi Federasyonu
HDF Almanya
Pirsultan.net
Yazarlarimiz
 

Muhiin Cevahir
Zulfikar Yalcinkaya
Ali Sefa
Musa Dikman
Hatice Eldeniz
Haydar Oztoprak
Ali Yakar

Konuk Yazarlar
  Ali Serdar Polat
Murtaza Demir
Ahmet Altan
Ismail Onarli
Mustafa Tosun

Metin Gulbol
Seyyit Miktat Guler
 

Emeklilik'te Yeni Düzenlemeler

Geçtiğimiz hafta Alman Federal Parlamento´su hükümetin emeklilik sigortası hakkında düzenlediği yasa değişikliklerini onayladı. Muhalefet partileri CDU/CSU ve F.D.P. beklenildiği gibi red oyu kullandı.

Peki bu hiç de tartışmasız olmayan bu yenilikler nedir? Bunları bir gözden geçirelim.

Nisan ayından itibaren emekliler bakım sigortasına % 1,7 tutarında aidatları yalnız taşıyacaklar. Şimdiye kadar bunun yarısı emeklilik sandığı tarafından karşılanıyordu. Temmuz ayında emeklilik maaşlarında bir yükselme olmayacak. Önümüzdeki yıllardada artış oranında önemli bir gerileme olacak.
Fakat en büyük degişiklik, şu an emeklilik kasasına aidat ödeyen geleceğin emeklilerinin haklarında yapılan kesinti ve değişiklikler. Bunların bir tanesi işverenin şimdiye kadar emekliliğe olan katkısının kısıtlanması. Işciler bundan sonra hem emeklilik payını yalnız ödeyecekler, hemde ödenen bu payın emeklilik yaşına varıldığında umulan randımanı getirip getirmeyeceğinin riskini taşıyacaklar. Şimdiye kadar düzenli bir geliri olanlar bunu hesaplayabiliyorlardı. Bu durum hiç de göründüğü gibi çelişkisiz değil. Son yıllarda kimi büyük sigorta şirketlerinin maddi durumu pek kötü. Borsada yaptıkları yanlış yatırımlardan dolayı örneğin hayat sigortalarındaki beklenen prim yüzdeleri kesintili olarak ödenecek, yani mukaveleyi imzaladığınızda size vaad edilen miktarin % 40´a varabilen daha az bir miktarını elde edebileceksiniz.

Bir başka değişiklilik ise lise ve üniversite öğrencilerini ilgilendiriyor. Şimdiye kadar lise ve üniversite eğitimini tamamlayan öğrencilerin emeklilik kontosuna üç yıl prim ödemiş kabul ediliyordu. Bu durum 2008 yılından itibaren değişecek, bu üç yıl kesilecek! Almanya´da çocuk doğurma oranı gerilediği için emekli sayısı artıyor, prim ödeyen işci sayısı ise azalıyor. Bunun sonucu emeklilik sandığına ödenen aylık miktar epey yükselecek. Fakat alınan emeklilik maaşı kesilecek, yani çalışırken daha fazla prim ödediğimiz halde emekli olduktan sonra daha az emeklilik maaşı alacağız. Bu miktar şimdilik hesaplamalara göre ayda 100 Euro gibi yüksek bir miktar olacak!
Yapılan değişikliklerden bir taneside şimdiye kadar emeklilik maaşının vergiden muaf tutulmasıydı. Yani emekliler maaşlarını vergi kesintisiz elde ediyorlardı. Bu durum 2005 yılından itibaren değişecek. Tasarılara göre adım adım vergilendirme sistemi uygulanacak. Emeklilik sandığına ödenen aidat vergiden muaf tutulabilinecekse bile 2040 yılından itibaren alınan emeklilik maaşı vergilendirilecek. Böylece elde edilen miktar sonuçta yine kısıtlanmış olacak. Bununla beraber emeklilerin şimdiye kadar kesintisiz olarak elde edebilidikleri ek gelirde bundan sonra vergilendirilecek.

Sonuç olarak yeni yasal düzenlemelere göre emekliler ileride % 40 kadar daha az emeklilik maaşı alabilecekler. Bu açığı kapatabilmek için vatandaşlarımız "Riester-Rente" adını taşıyan ve iki yıl önce yürürlüğe giren özel emeklilik sigortalarından yararlanmaları gerekiyor. Vatandaşlar emeklilik maaşına ek olarak yaptıkları bu sigortaya zaten maaşlarından kesilen emeklilik aidatından ayrı olarak aylık belirli bir miktar para ödeyecekler ve devlet bu miktara katkıda bulunacak. Böylelikle vatandaşlar emeklilik yaşında bir kaç yüz Euro fazla maaş elde edebilecekler. Fakat biraz evvel bahsedilen sigorta şirketlerinin durumundan dolayı bu miktardada % 30 kadar düşüş bekleniyor, yani düzenlemeler sonucu emeklilik maaşlarında eksilen payı kapatmak için tasarlanan yaşlılık sigortaların miktarı iyi niyetli hesaplamalara göre sigorta şirketlerinin hatalı yatırım politikaları yüzünden 100 Euro kadar eksik olacak.
Yani vatandaşlar bundan sonra emekliliklerini kesintisiz temin edebilmeleri için özel yaşlılık sigortaları yaptırmaları gerekiyor. Ayrıntıları çeşitli tüketiciyi koruma derneklerinden ve bağımsız sigorta acentalarından temin edebilirsiniz.


Nurgül Tosun

 
 
Dedeler
 


Izzettin Dogan

Sinasi Koc

Haydar Samut

Niyazi Bozdogan

Kamber Kutlu

Ismail Aslandogan

Mahmut Doganoglu

Mustafa Aklibasinda

Veliyettin Ulusoy

Dernekler
 

Lubeck Alevi Kultur Burosu
HAMM ve Cevresi Alevi Kultur Birligi
KOLN Haci Bektas Veli Kultur Tanitim Dernegi
HARBURG Alevi Kultur Birligi
Stuttgart Alevi Kultur Merkezi
Hollanda Aleviler Birligi
Viyana Alevi Kultur Dernegi
Bak-Der Igdeli - Hannover

Konsolosluk Bilgileri
  Askerlik
Dogum
Evlilik
Olum
Pasaport
Pembe Kart
Telefon Numaralari
Vatandaslik
Vekalet
Esya Goturme
Vize Bilgileri
Anasayfa - Yazarlar - Siirler - Deyisler - Arsiv - Tanitim - Iletisim - E-mail - Linkler
20.11.2004 tarihinden itibaren : Tasarim: M. Ali Oksuz