Gercek Ilim
Alevi Birlikleri Yayin Organi

AnaiayfaForumYazarlarSiirlerDeyislerArsivTanitimIletisimLinkler
 

Biz Kimiz?
Ilk Kurucular
Alevilik Nedir?
Aleviligin Kurumlari
Guzel Sozler
Hz. Ali'den Ozdeyisler
Kirklar Meclisi

Alevilikte
 

On Iki Imam
Dort Kapi Kirk Makam
On Iki Hizmet
Dedelik Makami
Post Dedesinin Vasiflari
Cem
Musahiplik
Muzik
Dar
Duskunluk
Semah
Dualar
Edebiyat
Kerbela Vakasi
Kerbela ve Takvim
Kerbela Mahser Gunu
Yedi Ulular
Kutsal Gunler
Kurban
Hizir Kulturu
Oruc - Namaz
Cenaze
Nikah
Kadin
Genclik

Hukuk Kosesi
  Aile Birlesimi
Emeklilik
Onemli Linkler
  Alevi Yol
Dr. Ismail Engin
Cem Vakfi
Cem Radyo
Alevi Bektasi Federasyonu
HDF Almanya
Pirsultan.net
Yazarlarimiz
 

Muhiin Cevahir
Zulfikar Yalcinkaya
Ali Sefa
Musa Dikman
Hatice Eldeniz
Haydar Oztoprak
Ali Yakar

Konuk Yazarlar
  Ali Serdar Polat
Murtaza Demir
Ahmet Altan
Ismail Onarli
Mustafa Tosun

Metin Gulbol
Seyyit Miktat Guler
 
BASINA VE KAMUOYUNA

AKP, Madımak Oteli'ni 13 yıl sonra yeniden ateşe verdi

"2 Temmuz'a 3 gün kala sanki katliamı yeniden onaylar gibi, "müze" talebini reddetmek, aynı zamanda bütün insani değerlere yapılan yeni bir saldırıdır."

2 Temmuz 1993 yılında Sivas Madımak Oteli'nde gerçekleşen katliamın 13. yılındayız. Gerici güruhun "Şeriat isteriz", "Cumhuriyet Sivas'ta kuruldu, Sivas'ta yıkılacak" sloganları eşliğinde gerçekleştirilen bu kıyımda, savunmasız insanların bir otelde kıstırılmasına devletin güvenlik güçleri 8 saat boyunca seyirci kalmış ve 35 insan diri diri yakılmıştır. Yangının alevlerinden geriye de Sivas ve Türkiye adına utanç veren kara lekeler kalmıştır.

Bu kara leke AKP iktidarının Madımak Oteli'nin müze olmasına ilişkin kanun teklifini reddetmesiyle daha da büyümüş, otel binasının kebap salonu olarak hizmet vermesini onaylayan tutum en az Madımak Katliamı kadar canımızı yakmış, ruhumuzu incitmiştir. AKP, 13 yıl sonra Madımak Oteli'ni ve Alevileri yeniden ateşler içinde bırakmıştır.

Madımak Oteli'ndeki insanlık dışı kıyımın vicdanlarımızda yarattığı utancı hep birlikte temizlemek gerektiğine inanıyor ve bunun salt Alevilerin sorunu olmadığı kanaatini taşıyoruz. Toplumsal belleğimizde açılan yarayı da demokrasiye, insan hak ve özgürlüklerine, eşitliğe, çok kültürlülüğe inanan kesimlerle sarabileceğimizin farkındayız. Madımak Katliamı'yla yüzleşmenin ve gerçek faillerin bulunmasının gerekliliğine inanıyor, 2 Temmuz'un unutulması halinde farklı kimlik ve inançtaki her insanın can ve mal güvenliğine yönelik tehditlerin artarak devam edeceğini görüyoruz.
Türkiye, geçmişindeki bu utancı temizlemek, geleceğini de aydınlatmak zorundadır. Aydınlığa ulaşmak da ancak ve ancak karanlığın üzerine cesaretle gidebilmekten geçer.

Katliamdan sonra Madımak Oteli hiçbir şey olmamış gibi üstelik devlet teşvik kredileriyle tamir edilmiş, giriş katına da Kebap Salonu açılmıştır. İnsanların yakılarak katledildiği bir yerin otel ve kebap salonu olarak işletilmesinin, büyük bir insanlık ayıbı olduğunu ilan eden Alevi örgütleri bu nedenle geçtiğimiz yıl, "Türkiye'nin bu utançtan kurtulması için, Madımak Oteli barış ve kardeşlik adına Kültür ve Sanat Müzesi yapılmalıdır" diye bir imza kampanyası başlatmışlardı. Kampanyaya Türkiye'den ve Avrupa'dan binlerce kişi katılmış, toplanan imzalar, hükümet adına Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'e, Cumhurbaşkanı adına da Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrezoğlu'na teslim edilmişti.

Bu yıl da 62 milletvekilinin imzasıyla meclise "Madımak Müze Olsun" teklifi sunuldu, ancak teklif AKP'lilerin oylarıyla reddedildi.

TBMM'de "Kabul edenler... Kabul etmeyenler... Kabul edilmemiştir efendim" sözleri ile Madımak Oteli'nin müze olması teklifi reddedilirken, 13 yıl önceki katliama suç ortaklığı edilmiştir. Oteli yakarken "Allah adına yak ula yak" diye naralar atan anlayışın ,Meclis'teki bugünkü temsilcileri, teklif mecliste görüşülürken "sus pus" olmuşlardır. Çünkü o anlayış, Adalet Bakanı düzeyinde, yakanların avukatlığını yapmıştır. O anlayış, Fazıl Say'ın "Metin Altıok Ağıtı" orotoryasında yer alan Sivas katliamı görüntülerini, yakarken seyrettiren, sonrasında gerçekle kendisi yüzleşince "çok vahşi" diye sansürleten anlayıştır. O anlayış, 8 saat kuşatılan Madımak Otel'i yakılırken "halkla güvenlik güçlerini karşı karşıya getirmeyiniz" diyen ya da "çok şükür, otel dışındaki halkımız bir zarar görmemiştir" diyen anlayıştır. Ne acıdır ki, o anlayış, 13 yıl sonra bugün Türkiye'de demokrasinin yeniden kurtarıcısı ilan edilebilmektedir.

Madımak'ın müze olmasını reddederek, katliamı gerçekleştirenlerin ideolojik tercihine "evet" diyen, onlarla aynı safta olduğunu gösteren AKP, siyasal İslam tezlerinden vazgeçmemiştir. Madımak'la ilgili kanun teklifi bu anlamda bir turnusol kağıdı işlevini görmüş, AKP'nin gerçek rengini ortaya çıkarmıştır.

Kimi çevreler, "Milli Görüş gömleğimi çıkardım" diyen Erdoğan'a inanma gafletini yaşayabilir ama bizler bu sözlerin sahibini sadece Başbakanlığı değil, belediye başkanlığı döneminden tanıyoruz. Ve bu başbakanın uygun koşullar bulduğunda Ebu Suut gibi fetvalar vereceğini, Yavuz siyasetlerine başvuracağını bilmekteyiz. Çünkü, katliamdan 1 yıl sonra, 1994 yılında "Elhamdülillah şeriatçıyız", 1996 yılında "Cumhurbaşkanının imam hatipli olacağı günler yakındır." ve "Ben meclisin dua ile açılmasından yanayım" diyen, Karacaahmet Sultan Dergahı'na belediyenin kepçelerini sokan bu başbakan değil midir?

Salı günü Meclis'te bırakın "Madımak Müze Olsun" teklifi üzerine konuşmayı, kalkıp böylesine büyük bir vahşeti bile lanetlemeyen AKP hükümeti ve tek tek AKP milletvekilleri, bu teklifi reddederek bu utancı ve katliamı fiili olarak onaylamışlardır. Ancak bu utanç yalnızca AKP'lilerle de sınırlı değildir. Susanlar, görmezden gelenler, 'aradan bu kadar zaman geçti, kaşımayın bu olayları, artık unutalım" diyenler de bu teklifi reddedenler kadar bu insanlık utancına, Türkiye'nin ayıbına ortaktır.
2 Temmuz'a 3 gün kala sanki katliamı yeniden onaylar gibi, "müze" talebini reddetmek, aynı zamanda bütün insani değerlere yapılan yeni bir saldırıdır.

Bu utancın her seferinde yüzlerine vurulmasını istemeyenler, Madımak Oteli'nin derhal kamulaştırılarak müze yapılması için adım atmalıdırlar. Bu yapılmadığı sürece Madımak'ta yakılanlar onları takip etmeye ve bu insanlık ayıbını her seferinde yüzlerine vurmaya devam edeceklerdir...

ÇAĞRI

13 yıl sessiz kalanlar, artık seslerini yükseltmelidir. Karanlığın cücelerine karşı, siyasetin dinbazlarına ve düzenbazlarına karşı aydınlıktan, barıştan, özgürlükçü laiklikten, emekten ve eşitlikten yana olanları 2 Temmuz'da Sivas'ta Madımak Oteli önünde olmaya davet ediyoruz. 30.06.2006, Ankara

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU (ABF)
PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ-HACI BEKTAŞ VELİ KÜLTÜR TANITMA DERNEĞİ- HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI-ANKARA CEMEVLERİ YAPTIRMA DERNEĞİ-ÇANKAYA CEMEVLERİ YAPTIRIRMA DERNEĞİ-SEYİT GARİP MUSA DERNEĞİ -HÜSEYİN GAZİ DERNEĞİ-KAYSERİ PİR SULTAN DERNEĞİ-KAYSERİ HACIBEKTAŞ DERNEĞİ-HUBYAR ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİ
BOZHÜYÜK HACI BEKTAŞ DERNEĞİ-YALINCAK SULTAN HACI BEKTAŞ DERNEĞİ -TAŞDELEN HACIBEKTAŞ KÜLTÜR DERNEĞİ-NARLIDERE ALEVİ BEKTAŞİ DERNEĞİ-ÇAMŞIH HÜSEYİN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ

AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU (AABK)
ALMANYA ALEVİ BİRLİKLER FEDERASYONU- FRANSA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU- İSVİÇRE ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU-
AVUSTURYA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU- HOLLANDA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU- DANİMARKA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU-
BELÇİKA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU- İSVEÇ ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU - NORVEÇ ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU


ALEVİ BEKTAŞ FEDERASYONU (ABF)
MİTHATPAŞA CAD. NO : 1/8 KIZILAY - ANKARA
Tel : +90 312 435 28 94
Faks: +90 312 435 61 02
 
 
Dedeler
 


Izzettin Dogan

Sinasi Koc

Haydar Samut

Niyazi Bozdogan

Kamber Kutlu

Ismail Aslandogan

Mahmut Doganoglu

Mustafa Aklibasinda

Veliyettin Ulusoy

Dernekler
 

Lubeck Alevi Kultur Burosu
HAMM ve Cevresi Alevi Kultur Birligi
KOLN Haci Bektas Veli Kultur Tanitim Dernegi
HARBURG Alevi Kultur Birligi
Stuttgart Alevi Kultur Merkezi
Hollanda Aleviler Birligi
Viyana Alevi Kultur Dernegi
Bak-Der Igdeli - Hannover

Konsolosluk Bilgileri
  Askerlik
Dogum
Evlilik
Olum
Pasaport
Pembe Kart
Telefon Numaralari
Vatandaslik
Vekalet
Esya Goturme
Vize Bilgileri
Anasayfa - Yazarlar - Siirler - Deyisler - Arsiv - Tanitim - Iletisim - E-mail - Linkler
20.11.2004 tarihinden itibaren : Tasarim: M. Ali Oksuz