Gerçek İlim
Alevi Birlikleri Yayın Organı

 
AnasayfaYazarlarŞiirlerDeyişlerArşivTanıtımKontakE-mailLinklerDerneklerden Haberler
 

Biz Kimiz?
İlk Kurucular
Alevilik Nedir?
Aleviliğin Kurumları
Güzel Sözler

Alevilikde
 

On İki İmam
Dört Kapı Kırk Makam
On İki Hizmet
Dedelik Makamı
Post Dedesinin Vasıfları
Cem
Musahiplik
Müzik
Dar
Düşkünlük
Semah
Dualar
Edebiyat
Kerbela Vakası
Kerbela ve Takvim
Kerbela Mahşer Günü
Yedi Ulular
Kutsal Günler
Kurban
Hızır Kültürü
Oruç - Namaz
Cenaze
Nikah
Kadın
Gençlik

Hukuk Köşesi
  Aile Birleşimi
Ziyaretçi Defteri
  Mesaj Yaz
Mesaj Oku
Yazarlarimiz
 


Muhsin Cevahir


Zülfikar Yalçınkaya

Ali Sefa

Musa Dikman

Hatice Eldeniz


Haydar Öztoprak

Ali Yakar

 

Başbakan RTE Sivas Katliamı ile ilgili sorulardan kaçıyor...

Alevilerin Sesi-ANKARA

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Genel Kurul Tutanağına 7 Nisan günü CHP Milletvekili Ali Rıza Gülçiçek’in yurtdışında bulunan Sivas Katliamı sanıklarının iadesiye ilgili soru önergesi verdi. Önerge Başbakan’ın yanıtlaması nedeniyle şu şekilde yazılı hale getiridi:

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’nın “Soruyu cevaplandıracak Sayın Bakan?..Yok.

Bu önerge, üç birleşim içerisinde cevaplandırılmadığından, İçtüzüğün 98’inci maddesinin son fıkrası uyarınca yazılı soruya çevrilecektir; önerge gündemden çıkarılmıştır.” Şeklindeki açıklamasından sonra söz alan Ali Rıza Gülçiçek TBMM’nin 7 Nisan’daki birleşiminde şöyle konuştu:

“Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından cevaplandırılması amacıyla vermiş olduğum sözlü soru önergesi nedeniyle söz almış bulunmaktayım. Yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.

Değerli arkadaşlarım, 2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta 33 kişinin yaşamını yitirdiği olayların suçlularından, yurtdışına kaçan Adem Ağbektaş’la ilgili hükümete ne yapıldığını sormayı bir milletvekili olarak kendim için görev saydım. Sayın Başbakanın da Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünden benim soruma yanıt vermesinin bir görev olduğunu düşünmekteyim. Sivas olayının, ülkemizin de ötesinde bir anlamı olması nedeniyle Sayın Başbakanın doğrudan konuyla ilgilenmesini beklerdim.

Sivas’ta insanlık suçu işlendi

Değerli arkadaşlarım, Sivas’ta bir vahşet yaşanmıştır. 2 Temmuz 1993’te Madımak Otelinde, 8 saat dünyanın gözü önünde, 33 kişi, benzin dökülüp, kibrit çakılarak yakılmışlardır. Bu eylemi yapan insanlık dışı katiller,bir insanlık suçu işlemişlerdir. Olayın açtığı yaraları sarmak ve yargının suçlulara verdiği cezanın infazını yerine getirmek hükümetlerin sorumluluğudur, görevleri arasındadır.

AKP Hizbullahçıları affettirdi

Hükümetin görevi, insanlık suçu işleyenleri affetmek değildir. AKP hükümeti ne yaptı; topluma kazandırma yasasını (eve dönüş yasasını) çıkararak, Hizbullah terör örgütü mensuplarını affettirdi.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Sivas suçlularının yurtdışına nasıl kaçtıklarını ya da kaçırıldıklarını tespit etmek ve kamuoyuna açıklamak hükümetlerin görevidir. Hükümetlerin görevi suçluların elini kolunu sallayarak yurtdışına gitmesine göz yummak değildir.

Temmuz 1993 Sivas katliamı suçlusu olan bazı kişilerin Almanya ve Suudi Arabistan’dan sığınma hakkı istediklerini gazete haberlerinden öğrenmiş bulunmaktayız. Emniyet yetkilileri, ölüm cezasına çarptırılan Harun Kavak, Mehmet Yılmaz, Metin Ceylan, Sedat Yıldırım ile yedi buçuk yıl hapse mahkûm olan Adem Ağbektaş ve Serhat Özgentürk’ün Almanya’ya iltica ettiklerini bildirdiler. Yine, haklarında ölüm cezası olan iki kardeşin, Ali Temiz ve Sadettin Temiz’in Suudi Arabistan’a iltica ettikleri ortaya çıkmıştır. Değerli milletvekilleri, şimdi tekrar soruyorum: Bu sanıklarla ilgili bakanlıklar gerekli girişimlerde bulunmuşlar mıdır? Bu sanıkların iltica talepleri bulundukları ülkelerce kabul edilmiş midir? İltica ettikleri ülkelerden iade talebinde bulunulmuş mudur? Sivas katliamı suçluları, topluma kazandırma yasasından yararlanmak için başvuruda bulunmuşlar mıdır? Başvuru yapanlardan kaç kişi söz konusu yasadan yararlanmıştır? Bu sorularımın yanıtlarının bir an önce verilmesi dileğiyle, hepinizi saygıyla selamlıyorum

 
 
Dedeler
 


İzzettin Doğan

Şinasi Koç

Haydar Samut

Niyazi Bozdoğan

Kamber Kutlu

İsmail Aslandoğan

Mahmut Doğanoğlu

Mustafa Aklıbaşında

Veliyettin Ulusoy

Dernekler
  Lübeck Alevi Kültür Bürosu
HAMM ve Çevresi Alevi Kültür Birliği
KÖLÜN Hacı Bektaş Veli Kültür Tanıtım Derneği
HARBURG Alevi Kültür Birliği
Konsolosluk Bilgileri
  Askerlik
Doğum
Evlilik
Ölüm
Pasaport
Pembe Kart
Telefon Numaraları
Vatandaşlık
Vekalet
Eşya Götürme
Anasayfa - Yazarlar - Şiirler - Deyişler - Arşiv - Tanıtım - İletişim - E-mail - Linkler - Derneklerden Haberler
20.11.2004 tarihinden itibaren : Tasarim: M. Ali Öksüz