Gercek Ilim
Alevi Birlikleri Yayin Organi

AnaiayfaForumYazarlarSiirlerDeyislerArsivTanitimIletisimLinkler
 

Biz Kimiz?
Ilk Kurucular
Alevilik Nedir?
Aleviligin Kurumlari
Guzel Sozler
Hz. Ali'den Ozdeyisler
Kirklar Meclisi

Alevilikte
 

On Iki Imam
Dort Kapi Kirk Makam
On Iki Hizmet
Dedelik Makami
Post Dedesinin Vasiflari
Cem
Musahiplik
Muzik
Dar
Duskunluk
Semah
Dualar
Edebiyat
Kerbela Vakasi
Kerbela ve Takvim
Kerbela Mahser Gunu
Yedi Ulular
Kutsal Gunler
Kurban
Hizir Kulturu
Oruc - Namaz
Cenaze
Nikah
Kadin
Genclik

Hukuk Kosesi
  Aile Birlesimi
Emeklilik
Onemli Linkler
  Alevi Yol
Dr. Ismail Engin
Cem Vakfi
Cem Radyo
Alevi Bektasi Federasyonu
HDF Almanya
Pirsultan.net
Yazarlarimiz
 

Muhiin Cevahir
Zulfikar Yalcinkaya
Ali Sefa
Musa Dikman
Hatice Eldeniz
Haydar Oztoprak
Ali Yakar

Konuk Yazarlar
  Ali Serdar Polat
Murtaza Demir
Ahmet Altan
Ismail Onarli
Mustafa Tosun

Metin Gulbol
Seyyit Miktat Guler
 


Bu makam ateşten gömlektir Her evlat oturamaz

Dede, kendini ve soy şecereni bize kısaca tanıtır mısın?
- Bizim soyumuz, Sultan Samıt, diğer adıyla Seyid Samıt olarak anılır. Soyumuz İmam Musa i Kâzıma dayanır. Kendim 1912 doğumluyum ve 83 yaşındayım. Bana da Haydar Samıt Dede derler. Çorum vilayetinin Alaca kazası Küçük Keşlik Köyünde oturmaktayım. 5 erkek 2 kız evladım var.

Dede sen yıllardır post dedeliği yapmaktasın, Evladı Resul Seyid Samıt hakkında bize biraz bilgi verebilir misin?
-Bak evlad. ilk önce şunu söyleyeyim, sana. Hz. Hüseyin'in makamı ateşten bir gömlektir. 0 posta her evlad oturamaz.
Alevilik islamiyet ile başlamıştır, islamiyet Hak'a teslimiyettir. Eline Diline Beline sahip olacaksın. Aleviler (bizler) duvara değil Adem'e secde ederiz. Bakara Suresinin 34. ayeti, Adem'e, Ehlibeyt'e Nura secde edin, buyuruyor. Nur Suresi 41, Taha 17, Maide 110-120 ve Ali imran surelerinde de ,,çocuklarınızı alın, çocuklarımızı alalım, dua edelim ve kardeş olalım", buyurulmaktadır. Bizim cümlemizde kadın, kız, erkek hep beraber dua ederiz.
Ve bir de bizler, müminiz, islamız. Hucürât Suresinin 14. ayetinde derki: "Ey Muhammed onlar can ve mal korkusundan sana inandık"
derler ama kalben inanmazlar, sadece Müslüman olurlar"
Yukarıda söylediğim gibi Seyid Samıt Musa i Kâzım evlatlarındandır. Hünkâr Bektaşî Velinin yoldaşı ve sırdaşıdır. Hünkâr erenlere nasip dağıtırken, Seyid Samıt acele eder nasip ister. Hünkâr da, çenen dursun, der. Bunun üzerine Samıt 7 yıl dilsiz hizmet eder, olgunlaşır, dili açılır. Hünkâr köseyi atar, ,,sana nasibini verdim git kara köseni bul", der. Seyid Samıt dolaşa dolaşa Sivas'ın Kangal Kazası Tekke köyünde köseyi bulur ve buraya yerleşir. Dergâhını kurar, çevresini genişletir. Çevre sahibi olur ve talihleri çoğalır.

Dede, Seyid Samit'ın türbesi şimdi nerede?
- Dedim ya. Sivas'ın Kangal Kazasının Tekke Köyün de. Şimdiki adı Elam Tekke, Samıt Tekke olarak geçer. Bir de Seyid Samıt İlhan Dağına,yüzünü yılan kaplasın, eteğinde de balıklar töresin" diye nefes ediyor. Halen şimdi bile, dağın yüzünde yılan, aşağı kısmında ise balıklar çıkar. Kavak köyünde kudret hamamı var. Su bu köyden çıkar. Suyun çıktığı yerde, su gölleşir. Balıklı göl, derler burasına. Ama şimdi Kültür Bakanlığına bağlandı, burası.

Dede siz nasıl oldu da Alaca'nın Küçük Keşlik köyüne geldiniz?
- Bizim buraya gelmemiz şöyle oldu. Bizler de, aynı Osmanlı son dönemindeki sürgünler gibi, Ankara'ya oradan da Kalaycık'a sürgün edilmişiz. Kalaycık kazasında bizi Faraşlı köyüne veriyorlar. Burada 5 yıl kalıyorlar. 5 yıl sonra iadeyi sene geliyor, herkes memleketine dönüyor, ama bizler dönemiyoruz. Bizim bir kısmımız Yozgat'a bir kısmımız da, Alnıaslı'ya biz de buraya yerleşmişiz. Ve burada mekan tutmuşuz. Yalnız, yılda en az 6 sefer ceddimizi ziyarete gider, oradaki canlarımızla, hoş muhabbet eder, lokmamızı yeriz.

Daha sonra dedenin bir kaç fotoğrafını çekmek için dışarı çıktık. Fotoğrafını çektikten sonra çaylar geldi. Bu arada dede bir nefes söyledi. Nefes'in son kıtasını getiremedi, daha sonra hatırlayarak nefesi tekrarladı. Yorgun olmasına rağmen konuşmasını sürdürdü. Alevilik konusunda olan konuşmamızda bir ara ,,sapıyor sapıyor, suyun saptığı gibi, vay anasını vay" diye ah çekerek, bu-günkü gidişattan yakındı.

Dede bir isteğin, mesajın var mı?
- Bütün komşulara selam, arkadaşlarına, emeği geçen canlara benden selam olsun. Yolunuzu bırakmayın. Benim de halimi görüyorsun. Yıllardan beri post dedeliği yaptım. Artık yapamıyorum. Aklıma gelmiyor, karıştırıyorum. Sultan Samıt'ı sevenler seviyor, ne yapalım. Bu makam ateşten gömlektir, her evlat oturamaz.

Daha çok konuşacaktım sorular soracaktım, fakat dede yoruldu. Gülbenk çekti. Bana duasını verince, sohbetimiz burada son buldu. Kendisine dergimiz adına teşekkürlerimi sundum. Burada kendisine ilgisinden ve yolumuza hizmetinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum.


 
 
Dedeler
 


Izzettin Dogan

Sinasi Koc

Haydar Samut

Niyazi Bozdogan

Kamber Kutlu

Ismail Aslandogan

Mahmut Doganoglu

Mustafa Aklibasinda

Veliyettin Ulusoy

Dernekler
 

Lubeck Alevi Kultur Burosu
HAMM ve Cevresi Alevi Kultur Birligi
KOLN Haci Bektas Veli Kultur Tanitim Dernegi
HARBURG Alevi Kultur Birligi
Stuttgart Alevi Kultur Merkezi
Hollanda Aleviler Birligi
Viyana Alevi Kultur Dernegi
Bak-Der Igdeli - Hannover

Konsolosluk Bilgileri
  Askerlik
Dogum
Evlilik
Olum
Pasaport
Pembe Kart
Telefon Numaralari
Vatandaslik
Vekalet
Esya Goturme
Vize Bilgileri
Anasayfa - Yazarlar - Siirler - Deyisler - Arsiv - Tanitim - Iletisim - E-mail - Linkler
20.11.2004 tarihinden itibaren : Tasarim: M. Ali Oksuz