Gercek Ilim
Alevi Birlikleri Yayin Organi

AnaiayfaForumYazarlarSiirlerDeyislerArsivTanitimIletisimLinkler
 

Biz Kimiz?
Ilk Kurucular
Alevilik Nedir?
Aleviligin Kurumlari
Guzel Sozler
Hz. Ali'den Ozdeyisler
Kirklar Meclisi

Alevilikte
 

On Iki Imam
Dort Kapi Kirk Makam
On Iki Hizmet
Dedelik Makami
Post Dedesinin Vasiflari
Cem
Musahiplik
Muzik
Dar
Duskunluk
Semah
Dualar
Edebiyat
Kerbela Vakasi
Kerbela ve Takvim
Kerbela Mahser Gunu
Yedi Ulular
Kutsal Gunler
Kurban
Hizir Kulturu
Oruc - Namaz
Cenaze
Nikah
Kadin
Genclik

Hukuk Kosesi
  Aile Birlesimi
Emeklilik
Onemli Linkler
  Alevi Yol
Dr. Ismail Engin
Cem Vakfi
Cem Radyo
Alevi Bektasi Federasyonu
HDF Almanya
Pirsultan.net
Yazarlarimiz
 

Muhiin Cevahir
Zulfikar Yalcinkaya
Ali Sefa
Musa Dikman
Hatice Eldeniz
Haydar Oztoprak
Ali Yakar

Konuk Yazarlar
  Ali Serdar Polat
Murtaza Demir
Ahmet Altan
Ismail Onarli
Mustafa Tosun

Metin Gulbol
Seyyit Miktat Guler
 
SİVAS KATLİAMINI UNUTMADIK!

2 Temmuz 1993 te Sivas'ta Madımak Otelini kuşatan gözü dönmüş Laik Cumhuriyet düşmanı yobaz kitlesi bir yandan tekbir getirirken, bir yandan da ''Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkacağız'' diye haykırıyorlardı. Cumhuriyetin kuruluşundan beri pusuda bekleyen şeriatçıların kanlı ayaklanmalarından biriydi Sivas katliamı.
Kubilay'ın başını kesenler, Çorum'da masum insanlara saldıranlar, Maraş'ta kadın, çocuk, yaşlı demeden katledenler aynı amacın peşindeydiler. Laik Cumhuriyeti yıkmak, yerine şeriat düzenini getirmek. Her seferinde geri püskürtüldüler. Laik Cumhuriyetin savunucuları, cumhuriyete ve cumhuriyet devrimlerine sahip çıktılar. Çağdışı şeriat düzenini kanlı ayaklanmayla getiremeyeceğini anladıkları için, ABD'nin desteğiyle siyaset yoluyla amaçlarına ulaşmaya çalışmaktadırlar.
Bir kısım işbirlikçilerin, gaflet ve delalet, hatta ihanet içinde bulunanların yardımıyla şeriatçılar ve karşı devrimciler iktidar oldular. Çıkar çevrelerinin medyalarında ''değiştiler '' yutturmacalarıyla halkı kandırararak, 12 Eylül faşizminin getirdiği seçim sistemi sayesinde yüzde 34 oy oranıyla neredeyse anayasayı değiştirecek çoğunlığa sahip oldular.
1945'ten beri ABD'nin,Ortadoğu ve Türkiye'de kurmak istediği Ilımlı Şeriat düzenini gerçekleştirmeye başlamışlardır. Büyük Ortadoğu Projesi ile AKP iktidarı Türkiye'de ılımlı şeriatı yerleştirmek için görevlendirirlmiştir. ABD ve Avrupa Türkiye'yi Laik demokratik bir ülke yerine İslam Cumhuriyeti olarak görmek istemektedir.
İktidarın büyük çoğunluğu, bakanların çoğunluğu tarikat üyesidir. Bütün bakanlıklar, laiklik karşıtlarınca AKP yöneticilerinin yakınlarıyla doldurulmaktadır. TRT imam kökenli biri tarafından yönetilmektedir. Artık TRT, tarikatların, siyasi islamın yayın organı durumuna getirilmiştir.
Kısmen dini kurallara göre yönetilen islam ülkelerinin başkan, başbakan, bakan eşleri başı açık ve modern giyinmelerine karşın, Laik Türkiye Cumhuriyetinin Başbakan eşi, bakan eşleri, Meclis Başkanının eşi içerde ve dışarıda laiklik çelişen, tesettürlü, türbanlı giysilerle modern Türkiye'nin devrim yasalarını kasıtlı olarak çiğnemektedirler.
Başbakanlık Müsteşarı, artık din yasalarının geçerli olduğu bir yönetimi savunmakta, başbakan ve müsteşarı düşüncelerinin arkasında olduğunu söylemekten çekinmemektedirler.
Tüm devlet kadroları, hatta okul müdürlerinin bile bilgisi, devlet tecrübesi, dürüstlüğü o göreve uygunluğu aranmamaktadır. Tek ölçü; o kişinin tarikatçı olması, eşinin türbanlı olması, laik cumhuriyete düşman olması gerekmektedir.
YÖK yasası ile öğrenim birliği yasası ortadan kaldırılarak, üniversiteler laik eğitim yerine, şeriatçı yetiştiren medreseler durumuna getirilmek istenmektedir.
AKP'li belediye başkanları, okullara Atatürk'e hakarete varan broşürler dağıtılmakta, Milli Eğitim Bakanlığınca desteklenmektedir.
Din adamı yetiştirmesi amacıyla kurulan İmam Hatiplilere üniversite yolunu açarak Laik Türkiye Cumhuriyeti'ni ele geçirme planları şimdilik beklemeye alınmıştır. Her karşı-devrim hamlelerine gösterilen tepkiye göre geri çekilip pusuya yatmaktadır.
Kendilerine engel olacak güçleri Avrupa Birliği'ne uyum kisvesiyle safdışı bırakacak yasaları çıkarırken, kendileri ve yandaşlarının her türlü suçlarını yargıdan kurtarmak.
Ülkemiz, hızla ve planlı bir şekilde karanlık bir geleceğe götürülmektedir. Mecliste ve meclis dışında Cumhurbaşkanı ve yurtsever aydınlar dışında tutarlı bir tavır konmamaktadır.
Yasaları uygulayan yargıya başbakan öfke kusmakta, AKP yandaşı basın yargıçları hedef göstermekte ve yargıçlar öldürülmekte, yargı hızla şeriatçıların kuşatması altına alınmaktadır.
Emniyet teşkilatına yerleştirilen AKP yandaşlarınca senaryolar üreterek, orduyu zan altına alarak, siyasi islamın önündeki engelleri ortadan kaldırma sürecini başlatmışlardır.
Başta başbakan, bakanlar olmak üzere yığınla AKP'linin yargıda bulunan, hırsızlık,yolsuzluk, naylon fatura, ve yüz kızartıcı suçlarla ilgili davaları söz verdikleri halde dokunulmazlık zırhının arkasına saklanarak yokedilmeye çalışılmakatadır.
Türkiye Cumhuriyeti, kuşatma altına alınmaktadır.
Vakit çok geç olmadan daha nice kanlı Sivas Katliamlarının olmasını istemeyen tüm çağdaş yaşamdan yana olan, Laik Cumhuriyetten yana olan, kadının eşitliğini savunan, demokrasiden yana olan, halkını ülkesini seven herkesi bu ülkeye, demokrasiye, laik cumhuriyete sahip olmaya çağırıyoruz.
Bizim, HDF olarak Mustafa Kemal Atatürk´ün ilkeleri doğrultusundaki mücadelemiz, halkımızın, Laik, demokrat Türkiye Cumhuriyetimizin karanlıktan ve bağımlılıktan kurtuluş mücadelesidir.

Ülkemizin aydınlık güçleri, halkla elele, bağımsız, mutlu, uygar Türkiye'yi çağdaş düzeye getireceklerdir.

Yıldız Akalın
HDF Genel Başkan Yardımcısı

 
 
Dedeler
 


Izzettin Dogan

Sinasi Koc

Haydar Samut

Niyazi Bozdogan

Kamber Kutlu

Ismail Aslandogan

Mahmut Doganoglu

Mustafa Aklibasinda

Veliyettin Ulusoy

Dernekler
 

Lubeck Alevi Kultur Burosu
HAMM ve Cevresi Alevi Kultur Birligi
KOLN Haci Bektas Veli Kultur Tanitim Dernegi
HARBURG Alevi Kultur Birligi
Stuttgart Alevi Kultur Merkezi
Hollanda Aleviler Birligi
Viyana Alevi Kultur Dernegi
Bak-Der Igdeli - Hannover

Konsolosluk Bilgileri
  Askerlik
Dogum
Evlilik
Olum
Pasaport
Pembe Kart
Telefon Numaralari
Vatandaslik
Vekalet
Esya Goturme
Vize Bilgileri
Anasayfa - Yazarlar - Siirler - Deyisler - Arsiv - Tanitim - Iletisim - E-mail - Linkler
20.11.2004 tarihinden itibaren : Tasarim: M. Ali Oksuz