Gercek Ilim
Alevi Birlikleri Yayin Organi

AnaiayfaForumYazarlarSiirlerDeyislerArsivTanitimIletisimLinkler
 

Biz Kimiz?
Ilk Kurucular
Alevilik Nedir?
Aleviligin Kurumlari
Guzel Sozler
Hz. Ali'den Ozdeyisler
Kirklar Meclisi

Alevilikte
 

On Iki Imam
Dort Kapi Kirk Makam
On Iki Hizmet
Dedelik Makami
Post Dedesinin Vasiflari
Cem
Musahiplik
Muzik
Dar
Duskunluk
Semah
Dualar
Edebiyat
Kerbela Vakasi
Kerbela ve Takvim
Kerbela Mahser Gunu
Yedi Ulular
Kutsal Gunler
Kurban
Hizir Kulturu
Oruc - Namaz
Cenaze
Nikah
Kadin
Genclik

Hukuk Kosesi
  Aile Birlesimi
Emeklilik
Onemli Linkler
  Alevi Yol
Dr. Ismail Engin
Cem Vakfi
Cem Radyo
Alevi Bektasi Federasyonu
HDF Almanya
Pirsultan.net
Yazarlarimiz
 

Muhiin Cevahir
Zulfikar Yalcinkaya
Ali Sefa
Musa Dikman
Hatice Eldeniz
Haydar Oztoprak
Ali Yakar

Konuk Yazarlar
  Ali Serdar Polat
Murtaza Demir
Ahmet Altan
Ismail Onarli
Mustafa Tosun

Metin Gulbol
Seyyit Miktat Guler
 
Merhaba!

Uzunca bir aradan sonra bu kez CEM (Cumhuriyetçi Eğitim Vakfı Merkezi) Vakfı ile huzurunuzdayız.

Yüzyıllar boyu çeşitli iftiralarla ipe sapa gelmez mum söndü ana bacı tanımazlık yakıştırmalarıyla ağır bir manevi baskı altında tutulan Alevi İslamı hiç kimseyi incitmeden herkese sevgi dolu kucağımızı açarak Türk halkının büyük bir özlemle beklediği CEM VAKFI'nı kurmuş bulunuyoruz.

Ülkemizin her tarafından İstanbul'a gelerek hayatlarını alın terleri ve helal kazançlarıyla kazanan insanlarımızın özverileriyle beğeneceğiniz bir genel merkezde CEM VAKFI hizmetinize girmiş bulunmaktadır.

CEM VAKFI aslında Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Pomağı Boşnağıyla, kısaca ete kemiğe bürünen herkesin oluşturduğu bir Türk halkının sevgiye dayalı, kemale, hoşgörüye dayalı Tasavvufi İslamın yüzyıllarca her türlü zulüm ve baskıya direndikten sonra yeniden ayağa kalkmasının ve bütün insanlığa sevgi, dostluk ve kardeşlik sunmaya devam etmesinin ifadesidir.

Vakfın birinci Öncelikli amacı 16. asrın birinci çeyreğinden itibaren siyasi nedenlerle ALEVİ-İSLAMIN üzerine bilerek insafsızca ahlaksızca çökertilen sisin dağıtılması, Alevi İslamın anlayışının berrak bir şekilde ortaya çıkarılmasıdır. Vakfın bu amaçla aldığı ilk karar kısa bir süre içinde ancak titizlikle yapılacak bir çalışmadan sonra Alevilerin bilgi ve bilgili insanlarıyla Sünni İslam'ın değerli ve tarafsız bilim adamlarından oluşacak bir heyetle Aleviliğin tanımını yaptırmak ve bu tanımı bir kitap halinde kamu oyunun bilgisine
sunmak olacaktır.

Vakfın aldığı iki nolu karar ise her gün çığ gibi , büyüyen CEMEVİ isteklerinin rastgele yapılmasını önlemek amacıyla İslam mimarisi uzmanlarından oluşacak bir jüriyi oluşturmak ve bu jüri önderliğinde Cemevleri projesini yarışmaya açmak. Böylece elde edilecek en iyi projeleri halkımıza sunarak inancımızın çizgilerini yansıtacak olan CEMEVLERİ'ni camilerin yanısıra halkımıza vermek. Kendi inançlarımıza yönelik bu çok önemli iki karar yanında CEM VAKFI hükümetimizin ve tüm siyasal partilerimizce olumlu karşılanan aşağıdaki isteklerimizin gerçekleşmesini yakından izlemeyi bir görev olarak üstlenmiştir.

1- Diyanet İşleri Teşkilatının tüm inançların (Türkiye'deki) kendi yoğunlukları oranında özerk bir biçimde aynı çatı altında temsil edileceği yeni bir yapı için yasalarda gerekli değişikliklerin yapılmasının sağlanması.
2- Ders kitaplarına Alevilikle ilgili doyurucu ve sağlıklı bilgilerin konması ve eğitim düzeyindeki bütün çocuklara bu bilgilerin sunulması.
3- Devletin elindeki TV kanallarının İslami yorumların tümüne açılması; Türk vatandaşlarının bu yorumlardan istediğine sahip çıkması veya beğenmesi olanağının tanınması.

İşte sevgili Cem okurları, bu hakların sağlanması yoluyla bütünleşme sürecine girdiğimiz Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'mizde de insanların daha özgür daha demokrat bir ülkede birbirine diş bilemek yerine birbirlerini tanıdıkça daha çok seveceklerini, sevdikçe güçlüklere daha katlanabilecekleri bir Türkiye..

Bir ülkenin kültürel alt yapısında inançlar kadar etkili başka bir öğe yoktur. Türkiye'mizde de inançlar konusunda herkes herkesi doğrularıyla tanırsa yanlış bilgilere, karalamalara dayalı kırılmış yaralı bir toplum imajı yerine, farklılıkları zenginliğe dönüştüğü istismara kapalı bir Türk toplumu doğmuş olacaktır. Bu doğuşa CEM VAKFI sevgi, gül ve sazdan oluşan bir söylemle katkısını esirgememeye kararlıdır ve kollarını aynı düsturları kullanacak olan insanlara karşı sonuna kadar sıcak ve açık tutacaktır. CEM VAKFI tüm insanlarımıza ve insanlığa hayırlı olsun.

Prof Dr. İzzetin Doğan

 
 
Dedeler
 


Izzettin Dogan

Sinasi Koc

Haydar Samut

Niyazi Bozdogan

Kamber Kutlu

Ismail Aslandogan

Mahmut Doganoglu

Mustafa Aklibasinda

Veliyettin Ulusoy

Dernekler
 

Lubeck Alevi Kultur Burosu
HAMM ve Cevresi Alevi Kultur Birligi
KOLN Haci Bektas Veli Kultur Tanitim Dernegi
HARBURG Alevi Kultur Birligi
Stuttgart Alevi Kultur Merkezi
Hollanda Aleviler Birligi
Viyana Alevi Kultur Dernegi
Bak-Der Igdeli - Hannover

Konsolosluk Bilgileri
  Askerlik
Dogum
Evlilik
Olum
Pasaport
Pembe Kart
Telefon Numaralari
Vatandaslik
Vekalet
Esya Goturme
Vize Bilgileri
Anasayfa - Yazarlar - Siirler - Deyisler - Arsiv - Tanitim - Iletisim - E-mail - Linkler
20.11.2004 tarihinden itibaren : Tasarim: M. Ali Oksuz