Gercek Ilim
Alevi Birlikleri Yayin Organi

AnaiayfaForumYazarlarSiirlerDeyislerArsivTanitimIletisimLinkler
 

Biz Kimiz?
Ilk Kurucular
Alevilik Nedir?
Aleviligin Kurumlari
Guzel Sozler
Hz. Ali'den Ozdeyisler
Kirklar Meclisi

Alevilikte
 

On Iki Imam
Dort Kapi Kirk Makam
On Iki Hizmet
Dedelik Makami
Post Dedesinin Vasiflari
Cem
Musahiplik
Muzik
Dar
Duskunluk
Semah
Dualar
Edebiyat
Kerbela Vakasi
Kerbela ve Takvim
Kerbela Mahser Gunu
Yedi Ulular
Kutsal Gunler
Kurban
Hizir Kulturu
Oruc - Namaz
Cenaze
Nikah
Kadin
Genclik

Hukuk Kosesi
  Aile Birlesimi
Emeklilik
Onemli Linkler
  Alevi Yol
Dr. Ismail Engin
Cem Vakfi
Cem Radyo
Alevi Bektasi Federasyonu
HDF Almanya
Pirsultan.net
Yazarlarimiz
 

Muhiin Cevahir
Zulfikar Yalcinkaya
Ali Sefa
Musa Dikman
Hatice Eldeniz
Haydar Oztoprak
Ali Yakar

Konuk Yazarlar
  Ali Serdar Polat
Murtaza Demir
Ahmet Altan
Ismail Onarli
Mustafa Tosun

Metin Gulbol
Seyyit Miktat Guler
 

ALEVİLİKTE KADININ YERİ DEĞERİ

AV. DEDE MUHARREM NACİ ORHAN

tel seslerinin birbirine uyum sağlayacak şekilde AKORT DÜZEN edilmesi demektir.) hem tek tek ve hem de iki kişi sesleri birbirlerine ayarlayıp uydurup koşma halinde birlikte söylerler. Beraber söylemeye KOŞMA veya KOŞULMA KOŞULARAK söyleme denir.

10. Erkekler arasında kavga olduğunda bunları ayırtetmeye güc yetmiyorsa her hangi bir .kadın (ister Alevi, Sünni ister Hıristiyan olsun başındaki Örtüyü, eğer örtü yoksa. elindeki bir mendili kavga eden erkeklerin üzerine "KETENİM ÖNÜNÜZE" deyimini kullanarak atar ise kavga ne kadar şiddetli, olursa_olsun, kavga son bulur, zira icada bulunan, yapmayın, etmeyin diyen kadındır. Keten, baş örtüsüdür. Kadının başının sembolüdür. Önünüze derken de, ketenim size engel olsun, engeldir anlamınadır. Tüm anlamı, BAŞIM İÇÎN BU KAVGADAN VAZGEÇİN demektir. Bunu duyan erkekler kavgayı bırakırlar.

11- Müsahiblere ikrar verdirirken DEDE onlara şöyle ikrar verdirir: "BU VERDİĞİNİZ İKRARI YERİNE GETİRMEZSENİZ, EFRAD- I AİLENİZİ, YALIN AYAK, AÇIK ÇIPLAK GEZDİRMİŞ KULLARDAN ULAMISINIZ." Görülüyor kî Alevilikte erkek karısının yalın ayak veya üst baş açık çıplak olup olmamasından fevkalade sorumludur. Bu da kadına verilen değeri gösterir.

12- Dede gene şöyle de söyler: "Verdiğiniz bu ikrarı yerine getirmezseniz, 'BÜYÜK KIZ SAKLAMIŞ kullardan ulamısınız.'" Bu da çok ağır bîr şarttır, ikrardır. Çünkü, eğer kız evladı evlenme çağına gelir de isteyenleri "varsa, anne ve baba, "evimizin isi var gücü var, kızını verir isek bizim halimiz perişan olur, İşlerimizi kızımızdan başka yapanımız yok." diye kendi menfaatlerini düşünür, gelinlik çağına gelmiş kızlarını arzu ettiği kimseye vermezlerse, kızlarının evliliğinin en büyük vebalini ve günahını yüklenmiş olurlar. .Alevîlik yolu buna yu-rnuşak bakrnaz, Muhammed Ali yolu kızlarının evlenmesini engelleyen_anne-babayı ve müsahib DÜŞKÜN eder. Müsahiblerin birbirlerinin yanlışlıklarından BİRLİKTE SORUMLU olduklarını daha önce söylemiştik. İşte Aleviliğin kadına verdiği en mukaddes değerlerden biri de ve hatta en mukaddes olanı da budur.

13- Bir kavga olsa, kadın sille tokat tekme erkeğe vursa. Alevi erkeği kadına el kaldıramaz._Çünkü Aleviliğin ahlaki öğretilerinden biri de "KADINA EL KALKMAZ." öğretisidir. Sayın okurlar, biz burda Aleviliğin esaslarını ve inanç kurallarını yani Aleviliği yazıyoruz. Alevilik budur, Alevilikte kadın budur, erkek böyledir diyoruz.
ALEVİ BUDUR, ALEVÎ ERKEĞİ BÖYLEDİR, diyemiyoruz. Çünkü, Alevi inançlı bir anne ve babadan doğan bir kişi "Ben Aleviyim" diyor amma, Aleviliğin ne olduğunu ye Alevilik kurallarının ne olduğunu bilmiyor bilse de bu kurallara uymuyor ise o kimseye Alevidir demek yanliş olur, Aleviliğin kuralları vardır, kurumları vardır. Bu kurumlara bağlı olmayan ve kurallarına uymayan kişinin Aleviliği sözde Aleviliktir, ÖZ de Alevilik değildir. Bu tip Alevilere yol deyimi olarak YOZ ALEVİ, denir. Alevi olanın yol ve erkana uyması gerektir, yoksa ben Aleviyim demekle kimse Alevi olamaz, tıpkı şu güzel deyimde olduğu gibi: "BAL BAL DEMEKLE, AĞIZ BAL OLMAZ." derler ya işte öyle...

14- Mirasta kadın erkek aynı eşit haklara sahiptir. Üstelik, miras taksiminde miras paylara bölünüp denkleştirildiğinde KIZ KARDEŞ veya ABLA'nın, o paylardan istediğini seçip alma hakkı vardır. Kızlar beğenip almadıkça erkekler pay alamaz. Erkekler pay alırken de paylan seçme hakkı öncelikle küçük kardeşlerden
büyüklere doğru gidilerek taksim edilir.

15- Alevilikte karı koca arasında MAL AYRILIĞI esası vardır. Bundan dolayıdır ki .gerek.nişanda. gerekse düğünde kadına verilenler onun mihri müecceline yazılır, kocasıyla geçinemez de ayrı-lırsa, bunların hiç birisine dokunulmadan olduğu gibi kadına verilir. Kullanılmış, eskimişler varsa, atılmışlar varsa bunların yerine yenisi aynıyla verilir. Aynıyla vermek olanak dışı ise, iki komşunun biçtiği değer ne ise o, bedel olarak verilir ve kadın razı edilir. Kadına_gelen_ ye verilen, takılan hediyeler ve baba evinden verilen.çeyizler, mal mülk ne varsa, dini nikah kıyıldığında kızın mihri müecceline (Vadesi gelmemiş senettir.) birer birer yazılır, muhtar ve üyeler.ve dini nikahı kıyan DEDE, tarafların anne ve bahalarını ve iki de şahidin imzası ile sağlama bağlanır ve saklanmak üzre kıza ve genellikle de daha emin yer olsun diye kızın annesine teslim edilir. Çünkü, kızının yararlarını anneden daha iyi kimse düşünemez, koruyamaz. Zira, "ANNE, KIZIN TEK SIGINA-GI ve TEK DERT ORTAĞIDIR."
Görülüyor ki daha dünyada karı koca mal ay-

Yazının devamı için tıklayın >>>

 
 
Dedeler
 


Izzettin Dogan

Sinasi Koc

Haydar Samut

Niyazi Bozdogan

Kamber Kutlu

Ismail Aslandogan

Mahmut Doganoglu

Mustafa Aklibasinda

Veliyettin Ulusoy

Dernekler
 

Lubeck Alevi Kultur Burosu
HAMM ve Cevresi Alevi Kultur Birligi
KOLN Haci Bektas Veli Kultur Tanitim Dernegi
HARBURG Alevi Kultur Birligi
Stuttgart Alevi Kultur Merkezi
Hollanda Aleviler Birligi
Viyana Alevi Kultur Dernegi
Bak-Der Igdeli - Hannover

Konsolosluk Bilgileri
  Askerlik
Dogum
Evlilik
Olum
Pasaport
Pembe Kart
Telefon Numaralari
Vatandaslik
Vekalet
Esya Goturme
Vize Bilgileri
Anasayfa - Yazarlar - Siirler - Deyisler - Arsiv - Tanitim - Iletisim - E-mail - Linkler
20.11.2004 tarihinden itibaren : Tasarim: M. Ali Oksuz