Gercek Ilim
Alevi Birlikleri Yayin Organi

AnaiayfaForumYazarlarSiirlerDeyislerArsivTanitimIletisimLinkler
 

Biz Kimiz?
Ilk Kurucular
Alevilik Nedir?
Aleviligin Kurumlari
Guzel Sozler
Hz. Ali'den Ozdeyisler
Kirklar Meclisi

Alevilikte
 

On Iki Imam
Dort Kapi Kirk Makam
On Iki Hizmet
Dedelik Makami
Post Dedesinin Vasiflari
Cem
Musahiplik
Muzik
Dar
Duskunluk
Semah
Dualar
Edebiyat
Kerbela Vakasi
Kerbela ve Takvim
Kerbela Mahser Gunu
Yedi Ulular
Kutsal Gunler
Kurban
Hizir Kulturu
Oruc - Namaz
Cenaze
Nikah
Kadin
Genclik

Hukuk Kosesi
  Aile Birlesimi
Emeklilik
Onemli Linkler
  Alevi Yol
Dr. Ismail Engin
Cem Vakfi
Cem Radyo
Alevi Bektasi Federasyonu
HDF Almanya
Pirsultan.net
Yazarlarimiz
 

Muhiin Cevahir
Zulfikar Yalcinkaya
Ali Sefa
Musa Dikman
Hatice Eldeniz
Haydar Oztoprak
Ali Yakar

Konuk Yazarlar
  Ali Serdar Polat
Murtaza Demir
Ahmet Altan
Ismail Onarli
Mustafa Tosun

Metin Gulbol
Seyyit Miktat Guler
  Hz. Ali

Ali 12 imamların ilkidir (babıdır). Bütün aşıkların secdegâhıdır. Aşıklar doluyu Ali'den alırlar. Bütün nasipleri dağıtan Ali'dir. Hz. Muhammed'le zahiren gelmiştir. Cümle nebilerle, velilerle, batınen gelmiştir.

Ali kimdir, Veli kimdir? Bilem dersen bu es-rarı, onu hiç kimseden sorma, Muhammed Mustafa'dan sor ki, yer gök su iken Cebrail'e rehber Ali oldur. Cihan halkolmadan evvel Kevneynin temeli oldur. Ali evvel, Ali ahir, Ali batın, Ali zahir, Ali tayyip, Ali k tahir, Ali göründü gözüme. Sözlük anlamıyla da Ali kelimesi "en yüksek" anlamınadır.

Değerli canlar.
Ali'yi tarif etmek biz aciz insanların işi değildir. Ama yine de gönül isterki bir kaç söz söyleyelim. Bildiğiniz gibi 21 Mart Hz. Ali'nin do­ğum günüdür. Tüm tabiata can gelir. Bahardır mart ayı. Aynı tarih Hz. Ali ile Hz. Fatma'nın evlendikleri gündür. Aynı zamanda AH Ehlibeyt'tendir. Ali 12-imamtarın ilkidir (başıdır). Bütün aşıkların secde­gâhıdır. Aşıklar doluyu Ali'den alırlar. Bütün nasip­leri dağıtan Ali'dir. Hz. Muhammed'le zahiren gel­miştir. Cümle nebilerle, velilerle, batmen gelmiştir. Hz. Muhammed m ihraca gittiğinde aslan olup yolunu kesmiştir. Ali binbir dondan bas göstermiştir. Verimi Hazretleri bir beyitinde"Binbir dondan baş gösterdin ya Ali; biz bir bildik, dedik eyvallah" der.

Ali'yi müminler sever. Ali'nin hakkında çok hadisler vardır. Hz. Muhammed derki: Ali'yi zikret­mek ibadettir. Aşık tekrar der ki; Elata şanına nazil­dir, Ayet la nazırsın, Kulvallahû ahet.
Eldeki delillerde bugünki Kuran'a alınmayan bir surede Ali ile Muhamtned'in bir nurdan olduğu görülmektedir. Surenin ismi çift nur süresidir. Ali'nin fazileti kaleme alınmaz ve tarifi mümkün değildir. Bu yüzden deriz ki:

Softa çamur atar her an bizlere
Ali'yi severiz, Aleviyiz biz
Sıratı müstagim yolu üzere
Ali'yi severiz, Aleviyiz biz

Ali'yi sevenler Hak'ka kul olur
Ali'yi sevmeyen haktan dur olur
Nefsile savaşan makbul kul olur
Ali'yi severiz Aleviyiz biz

Ali'yi bilmek İçin Ali'yi sevmek için Ali'nin huyları İle huylanmalıyız. Güzel ahlak sahibi olmalıyız. Ali derki:

Menfaat karşısında küçülenden büyük yetiş­mez, Hakkını kaybeden hakkıyla birlikte şerefimde kaybeder.

Ali cenk kitaplarına varana kadar anlatılmış. Emevilerde Ali'ye camilerde küfretmelerdir. Ayrıca Ali'nin inancına ters gelen bir inançla Alî metedilmiş, iftira edilmiştir. Misal: Ali camide şehit edilmiş, AH namaza durunca ok ayağından çıkarılmış. Kesikbaş hikayesinde Ali kuyuya inerken gözleri ve kirpikleri ile namazını vaktinde eda etmiş. İnsaf doğrusu. Bu hurafelerden kurtulursak Ali'yi daha iyi anlarız.

Benim görüşüm. Ali'de dünyaya insan olarak geldi. İnsanlığın yayılması için yolu, inancı uğruna, canını hiçe saydı. Her zaman hakkı savundu, batıla karşı durdu. Emevi'nin Kureyş'in bin bir hile ve desiselerini halkına anlattı. Emevi ve Kureyşierin hakkı yok etmek için açtıkları savaşlara katıldı. Her savaşta üstün başarılar gösterdi. O günün şartlarına göre gereken her fedakarlığı yapmıştır.

Sevgili canlar, inanın ki, gelip giden hepsi bir nurdur. Ba altındaki bir noktadan zuhur eder. Hakkın tecellisi her temiz insanda zuhur eder. Her arifte her kamilde zuhur ederek devri daim yapar. Sözü uzat­madan tamamlamak istiyorum. Nice erenler, evliya­lar, veliler, nebiler gelmiş göçmüş. Hepside halka yararlı işler yapmak için uğraşı vermişlerdir. Bize düşen görevde haklı bildiğimiz davada elden geldi­ğince gücümüz kuvvetimiz yettiğince topluma hizmet vererek davamıza sahip çıkmak olmalıdır. Hizmeti olmadan kimseye himmet yoktur. Artık mucizeleri­mizi çalışmakta ve örgütleşmekte aramak yerinde olur, görüşündeyim. Bu vesileyle en büyük bayramınız olan 21 Mart Hz. Ali'nin doğum gününün tüm topluma sağlık getirmesini niyaz ederim.
 
 
Dedeler
 


Izzettin Dogan

Sinasi Koc

Haydar Samut

Niyazi Bozdogan

Kamber Kutlu

Ismail Aslandogan

Mahmut Doganoglu

Mustafa Aklibasinda

Veliyettin Ulusoy

Dernekler
 

Lubeck Alevi Kultur Burosu
HAMM ve Cevresi Alevi Kultur Birligi
KOLN Haci Bektas Veli Kultur Tanitim Dernegi
HARBURG Alevi Kultur Birligi
Stuttgart Alevi Kultur Merkezi
Hollanda Aleviler Birligi
Viyana Alevi Kultur Dernegi
Bak-Der Igdeli - Hannover

Konsolosluk Bilgileri
  Askerlik
Dogum
Evlilik
Olum
Pasaport
Pembe Kart
Telefon Numaralari
Vatandaslik
Vekalet
Esya Goturme
Vize Bilgileri
Anasayfa - Yazarlar - Siirler - Deyisler - Arsiv - Tanitim - Iletisim - E-mail - Linkler
20.11.2004 tarihinden itibaren : Tasarim: M. Ali Oksuz