Gercek Ilim
Alevi Birlikleri Yayin Organi

AnaiayfaForumYazarlarSiirlerDeyislerArsivTanitimIletisimLinkler
 

Biz Kimiz?
Ilk Kurucular
Alevilik Nedir?
Aleviligin Kurumlari
Guzel Sozler
Hz. Ali'den Ozdeyisler
Kirklar Meclisi

Alevilikte
 

On Iki Imam
Dort Kapi Kirk Makam
On Iki Hizmet
Dedelik Makami
Post Dedesinin Vasiflari
Cem
Musahiplik
Muzik
Dar
Duskunluk
Semah
Dualar
Edebiyat
Kerbela Vakasi
Kerbela ve Takvim
Kerbela Mahser Gunu
Yedi Ulular
Kutsal Gunler
Kurban
Hizir Kulturu
Oruc - Namaz
Cenaze
Nikah
Kadin
Genclik

Hukuk Kosesi
  Aile Birlesimi
Emeklilik
Onemli Linkler
  Alevi Yol
Dr. Ismail Engin
Cem Vakfi
Cem Radyo
Alevi Bektasi Federasyonu
HDF Almanya
Pirsultan.net
Yazarlarimiz
 

Muhiin Cevahir
Zulfikar Yalcinkaya
Ali Sefa
Musa Dikman
Hatice Eldeniz
Haydar Oztoprak
Ali Yakar

Konuk Yazarlar
  Ali Serdar Polat
Murtaza Demir
Ahmet Altan
Ismail Onarli
Mustafa Tosun

Metin Gulbol
Seyyit Miktat Guler
 

Hacı Bektaş-ı Veli

Saygı değer okurlarımız bu köşemizde her sayımızda Türk halkına katkisi olan insanlara yer vermek istiyoruz. Niyetimiz genç kuşaklara tarihimizi, kültürümüzü ve inancımızı tanıtmak. Kendini ve geçmişini tanımayan topluluklar kaybolmaya mahkumdur düşüncesiyle yola cıkarak gecmişimize sahip çıkarak, sizlere bizi biz yapan manevi değerlerimizden her sayımızda bir örnek vermek istiyoruz. Bir ayrı düşüncede Anadolu ´nun ne kadar derin ve hoşgörülü bir geçmişe sahip olmasini sizlere tanıtmak, gençligimizi bize dayatılan batı kompleksinden koparmak, uygarlıgın, halkçılığın, hoşgörünün ve sevgi saygının daha avrupadaki devletler yoken Anadolu`da ve türkmenlerde var oluşunu anlatmak ve kağıda dökmek. Kendi değerlerine sahip cıkmak, bunları yaşatmak ve tarihten örnek alıp ilerlemek her topluluğun temel gayesi olması gerek diyerek bu köşeyi sizlere hazırladık.

Onun icin ilk sayimizda ANADOLU EVLİYALARIN DAN Hacı Bektaş Veli `yi işliyeceğiz.

Hacı Bektaş Veli bugünkü Kuzey-İran`da olan Horasan dediğimiz Nişabur`da doğmuştur. Asıl adı Mehmet`tir ve 13. yüzyılda yaşamıştır. Babasının adı Ibrahim-üs-Sani, annesinin adı Hatem Hatun`dur.

İlk eğitimini Hoca Ahmet Yesevi`nin halifelerinden olan Mehmet Lokman Perende`den almıştır. Anadoluya gelmeden o dönemde önemli şehirleri ziyaret etmiştir. Nişabur`dan yola çıkarak Necef, Mekke, Medine, Kudüs, Şam ve Halep gibi kentleri dolaşmıştır.

Bazı rivayetlere göre Moğol istilasından kurtulmak için Anadolu`ya yerleşmiştir. Bir başka teori de Hoca Ahmet Yesevi tarafından Anadolu´ya gönderilmesidir.

Kesin bilinen Hünkar`in (eski adıyla Suluca Karacahöyük`e) Hacı Bektaş`a yerleşmesidir. Bir başka bilinende Hacı Bektaş`in kendisine ait dört tane eseri olmasi, bunlar Makalat, Fevaio, Sadhiyye ve Sehr-i Besmek, birde hayatını ve eserlerini anlatan „Velayetname“.

Hacı Bektaşin derin bir İslam Felsefesine dayandığı bilinir, ömrü boyunca eline, diline ve beline sahip çıkmayı temel ilke bilmiştir. Hiç bir canlıyı incitmemeyi, kimse hakkında kötü düşünmemeyi ve kötü söz söylememeyi, kimsenin hakkına el uzatmamayı öğretmiştir.

Hacı Bektaş´ın doğayada çok büyük yakınlığı vardır. Onun İslam anlayışında, suların, göllerin, nehirlerin kirletilmesi büyük günah sayılır.

Hünkar yeryüzünün tanrısını insanda görür. Kadını ve erkeği eşit görür, ayın-i cemlerde kadın ile erkeğin birlikte yaptığı semahı tanrı hizmetinde değerli bir ibadet olarak niteler ve kadınını okutmayan milletin yükselemeyecegini görür.

Ilime ve bilime çok önem verir. İlimden gidilmeyen yolu karanlık olarak niteler, “Ara bul”, “Düşünce karanlığına ışık tutanlara ne mutlu”. O günkü Avrupa´ya baktığımızda insanlık zalim bir kilise egemenliğinden ezilir. Herşey Papa`nın emrinin altındadır. Araştıran, düşünen herkes, katolik kilisenin din inançlarına karşı gelenleri kilise mahkemelerinde işkence altında cezalandırmakdadır(ENGİZİSYON).

Hacı Bektaş başka dinlere de hoşgörüyle bakar, hatta bütün insan alemini kardeş olarak görür “72 millet kardeştir”, “Hiç bir milleti ve insanı ayıplamayınız”. Sevgiye ve hosgörüye dayanan bu düşünce o dönemdeki şartlar altında büyük bir yenilik sayılır. Batı`da o dönem Haçlı Seferleri `nin en hızlı zamanıdır. Hıristiyan Avrupa devletlerinin Papa´lıgın çağrısıyla, İslamiyetin egemen olduğu yakındogu ülkelerine açtigi savaştir (11.-13.yy.) Bu zaman içinde 22 miliyon insan ölür.

Yukarida belirttiğimiz gibi H.B.V bütün insanlığı eşit görür, ırk ve dinler arası ayırım yapmaz, bilhassa Avrupa`da var olan museviliğe ve hıristiyanlığa tanrı dini olarak büyük saygı gösterir. Ama maalesef yine o dönem yahudilerin Avrupa`da en çok zulüm gördüğü dönemlerden birisidir. Yüzbinlerce yahudi, hıristiyanlar tarafindan katledilmiştir, sinagog yaptırma yasaği konmuştur, kilise sürekli kışkırtmıştır ve musevilik alehinde propaganda yapmıştır. Toplum içinde yükselmeye engel konmuştur, kutsal günleri kutlamak yasaklanmiştir, yaşama hakkı sadece yahudilere ait bölgelerde izin verilmiştir.

Hacı Bektaş Veli`nin güzel Türkçe dilimizede büyük katkıları vardır. İbadet dilini ilk defa o türkçeleştirir. Niyeti islamiyeti halka tanıtmak ve anlatmak. Onun için halkın anladığı dili kullanmayı mantıklı olarak görür. Bu adım müthiştir, çünki o zamanlar islamiyetin dili arapçadan ve farsçadan oluşur, hıristiyan dini latince ve yunancadan oluşur. Hacı Bektaş Veli 13. yüzyılda halka islamiyeti anlatmak için Türkçe´yi ibadet dili seçer, bu onun ne kadar halkçı olduğunun bir ıspatıdır. Böyle bir adım Batı dünyasında Hünkâr`ın yaşamından hemen hemen 300 sene sonra ilk defa 16. yüzyılda atılır. Martin Luther, bugünkü protestanlığın manevi lideri, İncil`i eski yunancadan almanyaca çevirir.

Değerli okurlarımız niyetimiz sizlere yukarıda belirttiğimiz gibi ANADOLU ve TÜRK halkına büyük emekleri geçmiş olan insanlari azda olsa tanıtmak, elimizden geldiği kadar siz okurlarımızı bilgilendirmek. Batı`nın ülkemiz üzerine çizdiği yanliş tablodan sıyrılmak ve tarihimizi, kültürümüzü geleceğe taşımak. Sizleri son olarak bu büyük düşünürün sözleriyle baş başa bırakmak istiyorum. Bir dahaki sayıda görüşmek ümidiyle dostca ve hoşcakalın.

-Ara bul
-Arifler hem arıdır, hem arıtıcıdır
-Düşmanınızın dahi insan olduğunu unutmayın
-Düşünce karanlığına ışık tutanlara ne mutlu
-Eline, diline, beline sahip ol
-Hasetlik eksiklikten gelir
-Her ne ararsan kendinde ara
-Hiç bir milleti ve insanı ayıplamayınız
-İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır
-İncinsende, incitme
-Kadını okutun, kadını okutmayan millet yükselmez
-Kendine güç geleni başkasına reva görme
-Kuvvetini zavallıya değil, zalime kullan
-Nefsine ağır geleni kimseye tatbik etme
-Kimsenin gönlünü yıkma

 
 
Dedeler
 


Izzettin Dogan

Sinasi Koc

Haydar Samut

Niyazi Bozdogan

Kamber Kutlu

Ismail Aslandogan

Mahmut Doganoglu

Mustafa Aklibasinda

Veliyettin Ulusoy

Dernekler
 

Lubeck Alevi Kultur Burosu
HAMM ve Cevresi Alevi Kultur Birligi
KOLN Haci Bektas Veli Kultur Tanitim Dernegi
HARBURG Alevi Kultur Birligi
Stuttgart Alevi Kultur Merkezi
Hollanda Aleviler Birligi
Viyana Alevi Kultur Dernegi
Bak-Der Igdeli - Hannover

Konsolosluk Bilgileri
  Askerlik
Dogum
Evlilik
Olum
Pasaport
Pembe Kart
Telefon Numaralari
Vatandaslik
Vekalet
Esya Goturme
Vize Bilgileri
Anasayfa - Yazarlar - Siirler - Deyisler - Arsiv - Tanitim - Iletisim - E-mail - Linkler
20.11.2004 tarihinden itibaren : Tasarim: M. Ali Oksuz