Gercek Ilim
Alevi Birlikleri Yayin Organi

AnaiayfaForumYazarlarSiirlerDeyislerArsivTanitimIletisimLinkler
 

Biz Kimiz?
Ilk Kurucular
Alevilik Nedir?
Aleviligin Kurumlari
Guzel Sozler
Hz. Ali'den Ozdeyisler
Kirklar Meclisi

Alevilikte
 

On Iki Imam
Dort Kapi Kirk Makam
On Iki Hizmet
Dedelik Makami
Post Dedesinin Vasiflari
Cem
Musahiplik
Muzik
Dar
Duskunluk
Semah
Dualar
Edebiyat
Kerbela Vakasi
Kerbela ve Takvim
Kerbela Mahser Gunu
Yedi Ulular
Kutsal Gunler
Kurban
Hizir Kulturu
Oruc - Namaz
Cenaze
Nikah
Kadin
Genclik

Hukuk Kosesi
  Aile Birlesimi
Emeklilik
Onemli Linkler
  Alevi Yol
Dr. Ismail Engin
Cem Vakfi
Cem Radyo
Alevi Bektasi Federasyonu
HDF Almanya
Pirsultan.net
Yazarlarimiz
 

Muhiin Cevahir
Zulfikar Yalcinkaya
Ali Sefa
Musa Dikman
Hatice Eldeniz
Haydar Oztoprak
Ali Yakar

Konuk Yazarlar
  Ali Serdar Polat
Murtaza Demir
Ahmet Altan
Ismail Onarli
Mustafa Tosun

Metin Gulbol
Seyyit Miktat Guler
 


Adem Peygamberle birlikte dünya´ya geldiğimden bugüne, yanar yüreğim yanar. Yanardağın fışkıran alevleri arasında akan Lavlar gibi yanmakta. Düştüğü yerleri, aktığı dereleri, vadileri kavurup yakmakta sanki bir daha canlı köküne kezzap suyu dökmüşçesine. Düşündükçe ürperiyorum! Bu kadar zalim olmam imkansız diye kendime gelmeye çalışıyorum.
Bütün dünyanın gözü önünde kendi topraklarında katliama uğrayan insanları Düşündükçe insan olarak yürekler kan ağlamaz mı? Ortadoğu‘nun kaderi mi bu? Bu Bölgenin insanları neden zulüm altında inliyor.
Hiç mi başlarını kaldırıp yukarı bakmıyorlar. Bu Katliamlar nereye kadar sürecek. Bu Ortadoğu da katliamları ne zaman bitecek, kim bu katliamları durduracak.
Dedim ya Adem peygamberle dünyaya geldim. Nice devletler, nice İmparatorlar, nice krallar nice peygamberlerle gezdim dolaştım. Bazen söz dinledim ummana daldım. Bazen isyan ettim kıskançlık ve egoma kapılarak. Kral oldum imparatorluklar kurdum. Çok güçlü görünmek için yıkılmayacak sandığım ordular kurdum. Kimse bana erişmesin diye mal mülk sahibi oldum. Milyonlarca dönüm araziler, tavlada sürülerim oldu. Milyonlarca, kasalarım da toplarca altınlarım, gümüşlerim oldu. Sandım ki hiç bir güç beni yenemez heyhat ne yazık ki tarihi şartlar gelince aldandığımı gördüm. Çöküp gittim. Bazen benden daha azgın bir kralın kılıcında, bazen darağaçlarında bazen de korkumdan kaçtım. Kimse bulamasın diye en sonunda tekrar ademe döndüm. Geri dönüp dünyaya bıraktığımda ne kaldı?
İnsanlık dengesi sağlam oturmamıştı.
Yollarla paraya, orduya çıkar Sandım. Yollarla devlete, imparatorluğa, her türlü zulme çıkar Sandım, aldanmışım. Düşünemedim yollar bilgiye ve insanlığa çıktığını kavrayamadığım için söndüm. Dünya kapısı insan çıkmış olsa idi. Bu kahır, bu zulüm olmazdı şimdiki yasalara. İnsan hakları evrensel beyannamesine gerek kalmazdı. Bunu dahi kavrayamayan devletler insan haklarından dem çalmaktalar. Amma gizli ırkçılığı, katmerli baskılar yine kendileri uygulamaktalar. İşte Avrupa’daki insanlarımız. Kırk yıldır bu ülkede yaşayan insanlarımız dininden, dilinden, ırkından dolayı ikinci sınıf muamelesi görmektedir.
· Bir madende çalışan bir yabancı mühendis ve teknikleri içine sindiremezler. Çok nadirdir yönetici olmak.
· Ağır sanayide bütün ağırlık yabancı işçilerin üzerindedir. Söz sahibi değillerdir. Sadece üretmektir işleri.
· Gemi sanayisinde Türkler işçidir. Yönetici asla değildir. Yazın sıcağında Doppel Botlarda kaynak yapmak, Brene ile kesmek biçmektir. Sıcakta pişmektir. Kışın ise dışarıda soğukta, karda yağmurda çalışmaktır. Genç yaşta hastalık sahibi olmak. Deyim haline gelmiştir. “ Yazın içeri, kisin dışarı” Bir Ustabaşı bulamazsın olsa bile yaşatmazlar. Bilirim acısını. Çünkü bu çalışmada on yılımı verdim.
· Okullarda okul aile birliği başkanı göremesin olsa bile sınıf aile birliği başkanı ırkçı biri bunu içine sindiremez. Okul müdürü de katılır. En kısa zamanda dışlanır. Hani nerde Alman anayasası 6. maddesi! Hani nerede Helsinki, Paris, Moskova anlaşmaları.
Görüyoruz ki Avrupa çifte standartlar işlerine gelince uygular, işlerine gelmezse kağıt üzerinde kalır. F. Almanya´nin tek gayesi vardır. Sömürmek. Hem de insan kani emerek. Önemli olan kendi yaşamasıdır. Diğerleri önemli değil. Ben bilirim bunları ben ademden bu güne peygamberlerle, krallarla geldim yaşadım. Çünkü ben insan oğlu insanım ben. Benim yaşım altı bini bulur.

 
 
Dedeler
 


Izzettin Dogan

Sinasi Koc

Haydar Samut

Niyazi Bozdogan

Kamber Kutlu

Ismail Aslandogan

Mahmut Doganoglu

Mustafa Aklibasinda

Veliyettin Ulusoy

Dernekler
 

Lubeck Alevi Kultur Burosu
HAMM ve Cevresi Alevi Kultur Birligi
KOLN Haci Bektas Veli Kultur Tanitim Dernegi
HARBURG Alevi Kultur Birligi
Stuttgart Alevi Kultur Merkezi
Hollanda Aleviler Birligi
Viyana Alevi Kultur Dernegi
Bak-Der Igdeli - Hannover

Konsolosluk Bilgileri
  Askerlik
Dogum
Evlilik
Olum
Pasaport
Pembe Kart
Telefon Numaralari
Vatandaslik
Vekalet
Esya Goturme
Vize Bilgileri
Anasayfa - Yazarlar - Siirler - Deyisler - Arsiv - Tanitim - Iletisim - E-mail - Linkler
20.11.2004 tarihinden itibaren : Tasarim: M. Ali Oksuz