Gercek Ilim
Alevi Birlikleri Yayin Organi

AnaiayfaForumYazarlarSiirlerDeyislerArsivTanitimIletisimLinkler
 

Biz Kimiz?
Ilk Kurucular
Alevilik Nedir?
Aleviligin Kurumlari
Guzel Sozler
Hz. Ali'den Ozdeyisler
Kirklar Meclisi

Alevilikte
 

On Iki Imam
Dort Kapi Kirk Makam
On Iki Hizmet
Dedelik Makami
Post Dedesinin Vasiflari
Cem
Musahiplik
Muzik
Dar
Duskunluk
Semah
Dualar
Edebiyat
Kerbela Vakasi
Kerbela ve Takvim
Kerbela Mahser Gunu
Yedi Ulular
Kutsal Gunler
Kurban
Hizir Kulturu
Oruc - Namaz
Cenaze
Nikah
Kadin
Genclik

Hukuk Kosesi
  Aile Birlesimi
Emeklilik
Onemli Linkler
  Alevi Yol
Dr. Ismail Engin
Cem Vakfi
Cem Radyo
Alevi Bektasi Federasyonu
HDF Almanya
Pirsultan.net
Yazarlarimiz
 

Muhiin Cevahir
Zulfikar Yalcinkaya
Ali Sefa
Musa Dikman
Hatice Eldeniz
Haydar Oztoprak
Ali Yakar

Konuk Yazarlar
  Ali Serdar Polat
Murtaza Demir
Ahmet Altan
Ismail Onarli
Mustafa Tosun

Metin Gulbol
Seyyit Miktat Guler
 
ISTANBUL İZLENIMLERİ Ve CEM VAKFI

Değerli Dostlar,

Iki bin yılından bugüne her ocak ayının yirmidöründe İstanbula giderim . bundan sonrada devam edecekmi bilmem.

1- Ticari ilişkilerim
2- Siyasi ve kültürel çalışmalar
3- Es dost ziyareti ve İstanbulunun tarihi yerleri gezmek

1. Ticari ilişkilerim bir veya iki günder biter protokoller ve imzalar.
2. Bu sefer Almanyada Gerçek ILIM e bağlı Alevi derneklerı ve bağlı olmayan Alevi Birlikleri CEM ALEVI FEDERASYONU Kuruluş çalıçmalarını tamamladılar. Ve Başkan Mehmet ALI ÖLMEZ ricada bulunarak.
Lütfen CEM VAKFINA git Prof. Dr. Izzettin Dogan Dede ile görüş taleplerimizi iletç Cem Vakfını Avrupada Koordinatörlügü kaldıralım yerine tüm derneklerin desdekleyecgi bir olşum yapalım diye.

Aslında Cem Valkfı ile 1998 sonu yılından bugğne tüm ilişkilerimi kesmiştim. Sadece Dosluk ziyareti ve gönül sevgisi vardi siyasi olarak degil.

2004 yılında Ayhan Ayaydının ricası ile vakfa uğradim. Kendisi ile dostca görüşmelerimiz oldu.

Cem Vakfına Gönül vermiş dernekler yetişmiş insanları oyalıyorlar. Bizlerin demokratik bir örgütlenmeyi kabulenemiyorlar. Varsa yoksa bir atama. Ben bu atamaya 1995 yılından bugüne karşızım.

24 Ocak 08 Istanbula yoldaş Selvinaz hanımla Havalımnaında Sultan Ahmet`deki Hotelimze girdik Bir kac saat sonar Cem Vakfı Yolunu tutuk. Dedeler odasına girdim bazi Dedelerle tanısdım biraz sitem ettim. CEM è girdik. Harmlık selamlık gibi mubarekler. Yoldas selvinazla erkelerin olduğu yerde yerimizi aldik. Hak Kabul etsin güzel cem olduk.

Gece Hotelimize döndük.

25.01.08 de Ertsi gün özel işlerimize bakdık. Unkapanında bir Lokantada öğle yemegi yedik. Doslarla kucaklaşdık. Cemal Seneri beyi aradım Karaca Ahmetde bulusmak icin sözleşdik. Bu arda Şakir Keçeli Baba ile telefonda konusduk.

26.01.08 Taihinde Sirkeciden Üsküdar vapuruna binerek. karşıya geçdik bir taksiye binip KARACA AHMET CEM EVI ne ulaşdık. Bizi Dosca karşıladılar. Cemal bey bizi dergahı gezdirdi önemli açıklamalar yaptı. Fotograf ve Vidiyo çekimleri yaptım.

Cemal beyle fikir alişverisi yaptik cok önemli. Seyler söyledi kendisine tesekür ederim.
Cem Vakfina bosa gidersin. Sen dersen de bildiklarini okurlar hic bir şey degismez.izzetin Hoca siyaset yapıyor.

Aşura çorbamızı içdik. Kurban kesmişler lokmamızı yedik. Gerekli madi ve manevi desdeğimizi sundauk müsade isdedik. Ver elini Şah Kulu Vakfina . Yoldaş Selvinaz çok sevindi kuşlar gibi uçuyordu.

Bir taksiye atlayip Şahkulu Vakfına vardık. Yine insan kaynıyordu. Bacılar bir tarafdan dedenin gür sesi duvaları yükselyiordu. Ben gene Fotograf makınası Video kamerası ile çekimleri yaptım.

Mehmet Çamur Başkan bizi karşıladı. Güzel bir sohbet yaptık. Huzur bulduk. Köşkü güzeldi. Bacılar hizmetlerine devam ediyordu. Basbakan birililerin memalarını kesdik. Sözü üzerine bizim kurumlar üzerine gitmedi diyor. Tam birliğimiz sağlanamadı. Ortak hareket edemiyoruz diyor.
HERKES BİR DÜKKAN AÇMIŞ MALINI SATIYOR. Biz yardımdan başka bir şey yapmıyoruz bolca arşiv satın alyıoruz. kulture sanata parasal destek yapıyoruz.. Asura corbanımızı içiyorz kurban lokmamızı yiyoruz.
Buryada bağşımızı yapıyoruz.

Gönül huzuru ile bir taksiye atlayıp Hotelimize dönüyorz.

Hotelde değerlendirmemizi yapyıoruz Selvinaz yoldaşla. Mehmet Ali beni aryıyor Almayadan. Zülfikar ne oldu Hoca ile görüşdünmü. Cem Vakfi Müd. Hıdır Akbayır la mutlaka görüş diyor. Biz toplantımızda güzel kararlar aldık.

27.01.08 günü sabah Izzettin Dede ye ve Ali Riza Ugurlu Dedeye Cep telefonunda. Mesaj gecdim. Ben Zülfikar Almanya Gercek ilim ve Alevi birlikleri adına sizinle görüşmek istiyorum. Ali Riza Dededen mesaj geldi ben Almanyadayim hafta sonu gelyiorum . Izzetin hocayı yeniden telefondan aradım. Yetişdim bana yarın Cemvakfın da olacağım saat 15.30 da itibaren. Eylem hanıma söyle telefonu yazdır.

Avrupada Sinan Erbekataşı arıyorum ve Mehemt Ali ye ulşaamadım diyorum. On dakika sonra Mehmet Ali beni aradı durum değerlendirmesi yaptık. Hala mutlaka görüşmemi talep ediyordu.

Ögleden sonra Galata Köprüsünde bir balık lokantasaında doslarla buluştuk cok önemli firkir alısverısı yaptık durum değerlendirmesi yaptık.

Hubyar Vakfi ve Dernegi ilede görüşmek istedim. Telefonlar hiç bir yetkili çıkmadı. Alı Kenanoğlunu ardaım ulasamadım. Ben Almanyadayken bazı etkili ve yetkli olduğu söyleyenler telefonumu alanlar beni Hotelde ziyaret edeceklerini söyleyenler sırıkadem oldu. Ne kadar ciddi olduklarını gösterdiler.


Cem Vakfını ardam termin aldım. Cev Radio aradım. Ayse Acar hanımla görüşmek istedim. Yeliz İşlek Ayse hanım yarın gelir dedi. Yeliz Işlek çok samimi idi.

28.01.08 tarihinde kahvaltıdan sonar Cem Vakfı yolunu tutuk iki Metrodan sonar taksyie biniyoruz yeni Bosnaya ulaşmak için.

Saat 12.00 da Vakıfda olduk. Ayşe Acar hanımla sohbet ettik. dertleldik. Bazı dosylar ve evraklar verdim. Bir kaç resim ve Vidyo çekimi yaptım.

Ayşe hanım bizi eylem hanımla tanıştırdı. Eyelem hanım Izzttin hoca gelmeyecek Hıdır Akbayır beyle görüşeceksiniz.

Hıdır AKBAYIR Bizi buyur ediyor odasına.
Oda cok sıkkın ben bunalıyorum camların acmasını söylüyorum. Neden diyor bende azrailden 27.06.07 izin aldım yüksek tansion ve sekerim var diyorum. Camlar acılıyor serin hava güzel.

Hıdır Akbayıra doğrularımı yoksa yalamı konuşam dedim. Güldü.

-Vakfin yurtdIşı koonrdinatörlüğüne 1995 yılından bugüne karşı olduğumu ve 1998 sonudan itibreden Cenm Vakfına kırgın olduğumu anlatım. Izzettin Hocanın bazen sözünğn arkasında olmaığını söyledim. Kendisi olsa idi sitemimi yüzüne diyecekdim dedim.

Buraya arkdasların ısrarı üzerine geldik. Bizim ne koltuk ne de mevki peşindeyiz. Avrupda Cem Vakfı var olmak istiyorsa demokratik bir yapıya kavuşmalı diyorum. Önerilerimizi isteklerimizi sıralıyoruz.

Hıdır Akbayır.- Ya siz Ali San Hızlı yi bize bırakın siz dernekler olark bir aray gelin. Biz ona göre karar verelim.
Benim kişilerle işim olmaz. önemli olan kurumlardır.
Sanki 15 yildir 15 - 20 dernek bir arada değil. 1993 de bugüne bizi engeldiniz. Bize federsyon kurdurmadınız. Radyo ve Televizyonumuzda kurmak isdedik ortak dergi dediniz tev dediniz bizi engellediniz. Sizin amacınız nedir diyorum.

Susuyor.
- Peki Tüzük Iş başına kim geleck diyor? Ya Sinan geldi Mehmet Ali geldi. Hepinizin ayri ayri grubunuz var.
Bizim Almanyada BGB nin 23 Maddesinden 83 madeye kadar Dernekler kanunu vardır. Bu yasalar çerçevsinde her dernek yasal bir Kurumdur dıyorum.

-Peki bizim Turgut ökerimiz kim olacak?

Buda sorumu şimdi müdüdrüm. Derneklerimiz bir araya gelir yönetimini seçer, Disiplin Kurunlunu seçer. Dedeler kurulunu seçer birbirleni denetleyerk. Yürür Kurumlar kişilerin değil yönetim kurulunun kararları ile çalıiırr diyorum.

- Peki senin adayın kim diyor?
Benim adayım yoktur. Dernekler delegelerini seçer kim laikse o gelir diyorum. Bakdım hala aynı tas aynı hamam degişecek bir şey yok.

Ya sizin arkdaşlar dosyayı Ali Rıza Ugurlu Dedeye vermişler bir değerlendirme yaparız.
Iyi diyorum

Bak dede Avrupda var olmak istyiorsanız 15 yıldır Gercek İlim Dergisi derneklerin güvenini kayıp ettiniz. Size gönül veren dernek ve Canların bir daha güvenini kayıp ederseniz kendinizi toparlayamzsiniz.
Diyorum.
Bir kaç resim ve Vidiyoy alıyorum. Ya diyor neden once bu konusmaları Vidiyoya almadın diye espiri yapıyor.
Birer Şişe Viskilerini yani hediyelerinide kendilerine takdim ederken. Yolda selvinazla odadan çıkıyoyuz.

Hem yürüyoruz temiz hava almak için. Kendi kendime konuşyorum.
Ya ben sanki bunlardan koltuk isytiyorum yada mevki yada bir çıkarım var. adam Avrupdaki yaslardan bir haber. Hala kuşku ile bakıyorlar avraupadaki dereneklere diyormşum.

Berket versin yoldas Selvinaz yanımda. Üzüldüğümün farkında olmuş.

-Ya bana bak sende hic akıl yok. Yeter artık ya yeter dedi.

Otuz üc yılık yoldaşım ilk defa bu cümleyi sarf etti.

Ya biz Izzettin dedeyi 1991 yılından bugünün üzerine toz kondurmadık. Bizler canımızı veriyoruz Koskoca Almayada Alevi Birlikleri Federasyonunu karşımıza aldık . onun icin adam duymuyor bile. Herkesle kötü olduk. Sana telefonla 1998 yılında Zülfikar lübeckde Cem Vakfı Şubesini örgütle dedi. Örgütlenmyi yaptın. 40 yakın üye kayit ettin yönetimi kurulu secildi. Cebinde para koyarak 5bin 347 metre kare arsa satın aldın. Cem Evi Kültürevi inancımızı ve kültürümüzü yasatmak için her şeyini ortaya koydun adam altı ay sonar sizi görevden aldı. Kendinizi fes etiniz. Seninle birlikde tüm dosya ve evrakları Hanoverde kendisine teslim ettik. Adamdan bir çift kelime bile çıkmadı ağzından.
Zülfikar sen boşa üzülüyorsun ve kederleniyorsun. Ya bu topluma hic bir çıkar beklemden beynini, zamanını, cebini harcıyorsun.

Cem Vakfı sizzler gibi özverili çalışan insanları bulmuşda öpsün arnılarına koysunlar.

Mademki bu işde kararlısınıyz Cem Vakfı olmadanda Federasyonunu kurar yolunuza devam edersiniz. Cem Vakfı sizin ayagınıza gelsin. Dünyanın sonu değilki?

Cem vakfi bu zihniyetle avrupada bir adım ileri gidemez. Tepinsin dursunlar bir kaç kişi ile.

Sadece yüzüne bakdım. Hic ses etmedim yarım saat yürüdük metroya kadar. Aslında cok guzel bir ozetti

Hotelimize geldik Durum degerlendirmesi yaptık. Mehmet Ali_yi telefonla aradım bilgi verdim. Oda geçitiryordu bunları sonra konuşuruz diyor . Mehmet Ali ne yapmak istyior anlamiş değilim?

GELELIM ESAS KONUYA
Tahtacılar Grubunda söyle bir tahütde bulunmuşdum. Tüm Alevi Kurumlar biraraya gelirse tüm yazar ve çizerlerin kitaplarını basmak için bir Matba satın almak tüm alevi halkının hizmetine sunmakdı. Niyetimiz yani bır nevi hibe .

Hangi Vakfa Kurum ve kuruluşa kişilere fikrimizi söyledikse. PARANI BOSA HARCAM YAZIK OLUR Cevabını aldık. Kişiel hırs hat safada.

TÜRKIYDE ALEVİ KURUM VE KURULUŞLAR ARASINDA HALA CİDDİ BİR DAYANIŞMA YOK BİRLİKDE ÇALIŞMA YOK. BIREYSEL ÇALISMALAR ÖN PLANDA MEHMET CAMUR DOSTUN DEDDİĞİ GİBİ HERKES BİR DÜKKAN ACMIŞ MALINI PAZARLIYOR.
Inşlallh ben yanılılmış olurumç
Sevincimiz iki Oğrenci,ye daha burs vermek olduç

Asik Şekip Şahadoğrunun dizileri noktalıyalım.

HERKES DÜKKANINDA MALINI SATAR
HILABAZ MALINA HILELER KATAR
BIZIM TERAZIMIZ ALI MUHAMED TARTAR
IKRARIMIDA ALI IMRANA SALADIM

Evvet doslar 29- 30 ocakda tarihi mekanları gezdik. 31 ocak 08 Sabah erkande saat 05:00 Almanzanın yolunu tuttuk.

Dosca kalın

Zülfikar Yalcinkaya / Lübeck


-

 
 
Dedeler
 


Izzettin Dogan

Sinasi Koc

Haydar Samut

Niyazi Bozdogan

Kamber Kutlu

Ismail Aslandogan

Mahmut Doganoglu

Mustafa Aklibasinda

Veliyettin Ulusoy

Dernekler
 

Lubeck Alevi Kultur Burosu
HAMM ve Cevresi Alevi Kultur Birligi
KOLN Haci Bektas Veli Kultur Tanitim Dernegi
HARBURG Alevi Kultur Birligi
Stuttgart Alevi Kultur Merkezi
Hollanda Aleviler Birligi
Viyana Alevi Kultur Dernegi
Bak-Der Igdeli - Hannover

Konsolosluk Bilgileri
  Askerlik
Dogum
Evlilik
Olum
Pasaport
Pembe Kart
Telefon Numaralari
Vatandaslik
Vekalet
Esya Goturme
Vize Bilgileri
Anasayfa - Yazarlar - Siirler - Deyisler - Arsiv - Tanitim - Iletisim - E-mail - Linkler
20.11.2004 tarihinden itibaren : Tasarim: M. Ali Oksuz