Gercek Ilim
Alevi Birlikleri Yayin Organi

AnaiayfaForumYazarlarSiirlerDeyislerArsivTanitimIletisimLinkler
 

Biz Kimiz?
Ilk Kurucular
Alevilik Nedir?
Aleviligin Kurumlari
Guzel Sozler
Hz. Ali'den Ozdeyisler
Kirklar Meclisi

Alevilikte
 

On Iki Imam
Dort Kapi Kirk Makam
On Iki Hizmet
Dedelik Makami
Post Dedesinin Vasiflari
Cem
Musahiplik
Muzik
Dar
Duskunluk
Semah
Dualar
Edebiyat
Kerbela Vakasi
Kerbela ve Takvim
Kerbela Mahser Gunu
Yedi Ulular
Kutsal Gunler
Kurban
Hizir Kulturu
Oruc - Namaz
Cenaze
Nikah
Kadin
Genclik

Hukuk Kosesi
  Aile Birlesimi
Emeklilik
Onemli Linkler
  Alevi Yol
Dr. Ismail Engin
Cem Vakfi
Cem Radyo
Alevi Bektasi Federasyonu
HDF Almanya
Pirsultan.net
Yazarlarimiz
 

Muhiin Cevahir
Zulfikar Yalcinkaya
Ali Sefa
Musa Dikman
Hatice Eldeniz
Haydar Oztoprak
Ali Yakar

Konuk Yazarlar
  Ali Serdar Polat
Murtaza Demir
Ahmet Altan
Ismail Onarli
Mustafa Tosun

Metin Gulbol
Seyyit Miktat Guler
 

Ülkemiz ili olan Sinop 2081 yıl önce dünya ya gelmiş daha sonra Atina´ya gitmiş ve yaşamış bir filozof vardı. Kimdir bu biliyormusunuz? Tarihlerde yunan filozofu diye geçen hani hükümdar büyük iskender var ya onun hocası. Bu Imparatora gölge etme başka ihsan istemem diyen sinoplu DIOGENES´dir (M.Ö.413- 327) yıllarından yaşadı. Sinin Okulu´nun kurucusu Antisetenses´in en ünlü öğrencilerinden biri.

DIOGENES Erdem en büyük yücelik iyiliktir demekte. Bilim, şan, şeref ve zenginlik horgörülmesi gereken kötülüklerdir. Bilge kişi, istediklerini aşmasını ve ihtiyaclarını en az dereceye indirmesini bilen kişidir demekte. DIOGENES her mevsimde yalın ayak dolaşır, tapınakların kapısı önünde Paltosuna sarılarak yatar. O meşhur fıçısında yatardı. Evi barkı idi. Insanlığa ışık verebilmek, bilim ve ilim dağıtmak, düşüncelerini zenginleştirmek için gerçekleri yansıtan yaşamaları sürdürmüştür. Gündüz gözüne ATINA sokaklarından elinde fenerle dolaşarak, halkın içinde bulunduğu çalkantıları dile getirmiştir. Halktan kişiler sormuşlar elindeki fenerle dolaşan filozofa:

- Ne yapıyorsun Hoca?

- Adam arıyorum adam demiştir

Malesef ülkemizde bizlerde insan arıyoruz insan bizlere hizmet edecek gerçek erdemli devlet adamlarına, aydınlara ihtiyaç var. Hak ve Özgürlükleri güvence altına alacak bunları uygulayacak yetişmiş devlet adamlarına ihtiyaç var. Bir kez daha yenilemekte yarar var.

Hak ve Özgürlük farklı şeylerdir. Özgürlük başkalarına zarar vermemek koşuluyla yurtdaşın bir şeyi yapmasını engellenmemiştir.

Devletin oradaki görevi, hak ve özgürlüğe yasaklamamak ve özgürlüğe yönelecek saldırılara karşı güvence oluşturmaktır.

Hak ise, bir şeyi bizzat devletin yasalarla güvence altına alması, sağlaması demektir.

Demokrasilerde devletin faklılıklara saygı göstermesi, özgürlüklerin gereğidir. Ama devletin farklılıklara hoşgörü göstermesi başkadır. O farklılıkları kalıcı kılacak, kurumlaştıracak adımlar atması başkadır.

Devletin, kalıcı olması için, kurumlaşması için çaba göstermesi gereken şeyler farklılıklar değil, benzerliklerdir. Farklı olanların bütün oluşturmasını sağlayan özellikdir. Bu nedenledirki demokratik devlet herkesi farklılıklarıyla eşit olarak kucaklamıştır.

Aydın olmanın erdemi ise, kula kulluk değil, inandığı davanın ve hiç bir karşılık beklemeden kişisel çıkar gütmeden yoluna devam eden insandır. Aydın insan kendi için değil dünya insanlığına bir damlada olsa ışık saçan yüceliktir. Bu yücelikler ve değerler, ne para, ne şan nede şöhretle satın alınamaz. Kenine kul köle yapmak isteyen soytarıların baskısına kulak asmaz. Inandığı davada taviz vermez.

Hey dost işte buyurun muhabbet meclisine her konuda halkın huzurunda tartışmaya. Herkes dağırcığındakini döksün, döksünki kim olduğu ortaya çıksın. Bu cambazlar Halk huzurunda tartışmaktan kaçmaktalar, çünkü cahilikleri ortaya çıkacaktır. Bu yüzden değilmidirki kaçtikları, bu yüzden değilmidirki dedikodu ve ayak oyunları oynadıkları, çağırıyorum sizleri halkın huzuruna bütün masraflarıda bana ait olmak kaydıyla.

Sinoplu Diogenes 2081 yıl önce Atina sokaklarında Adam arıyorum adam diyordu. Bende Almanya´nın Lübeck şehrinde insan arıyorum insan diye bağırıyorum sözüm tutulursa.

 
 
Dedeler
 


Izzettin Dogan

Sinasi Koc

Haydar Samut

Niyazi Bozdogan

Kamber Kutlu

Ismail Aslandogan

Mahmut Doganoglu

Mustafa Aklibasinda

Veliyettin Ulusoy

Dernekler
 

Lubeck Alevi Kultur Burosu
HAMM ve Cevresi Alevi Kultur Birligi
KOLN Haci Bektas Veli Kultur Tanitim Dernegi
HARBURG Alevi Kultur Birligi
Stuttgart Alevi Kultur Merkezi
Hollanda Aleviler Birligi
Viyana Alevi Kultur Dernegi
Bak-Der Igdeli - Hannover

Konsolosluk Bilgileri
  Askerlik
Dogum
Evlilik
Olum
Pasaport
Pembe Kart
Telefon Numaralari
Vatandaslik
Vekalet
Esya Goturme
Vize Bilgileri
Anasayfa - Yazarlar - Siirler - Deyisler - Arsiv - Tanitim - Iletisim - E-mail - Linkler
20.11.2004 tarihinden itibaren : Tasarim: M. Ali Oksuz